Rewolucja w chirurgii. Dziewczynie, która urodziła się bez waginy, przeszczepiono skórę ryby.

Brazylijka Jucilene Marinho (23) urodziła się bez waginy. Jest pierwszą kobietą na świecie, na której przeprowadzono pionierską operację chirurgiczną z wykorzystaniem rybiej skóry.

Jak donosi The Mirror, nieprawdopodobny zabieg został wykonany na Stanowym Uniwersytecie Ceara w Brazylii w kwietniu ubiegłego roku, ale dopiero teraz potwierdzono, że się udał.

Panna Marinho po raz pierwszy opowiedziała o niezwykłej operacji, w czasie której wykonano dla niej ze skóry tilapii nowy kanał waginalny. Operacja zupełnie odmieniła życie młodej pacjentki.

Niezwykłej procedury podjął się ginekolog- doktor Leonardo Bezerra. Wszystko przebiegło szybciej, taniej i w sposób mniej agresywny, niż konwencjonalna metoda proponowana kobietom cierpiącym na syndrom Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser MRKH).

Z tak rzadką wadą wrodzoną jak MRKH (brak niektórych lub wszystkich organów reproduktywnych) rodzi się 1 na 5.000 dziewczynek.

Podczas pionierskiej operacji chirurdzy otwarli przestrzeń między waginą a otworem analnym i wszczepili niewielką cewkę pokrytą skórą słodkowodnej ryby. Gdy doszło do kontaktu z ciałem, skóra tilapii zachowywała się jak komórki macierzyste : zaczęła się dzielić i różnicować. W ten sposób uformowała ścianki kanału zbliżone do naturalnych.

Zanim zostanie wykorzystana, skóra ryby poddawana jest w laboratorium specjalnym procedurom oczyszczania i sterylizacji, by pozbawić ją drobnoustrojów. Usuwa się łuski i zapach ryby, a zostawia jasny żelatynowy „opatrunek”, który przez dwie godziny przetrzymywany jest w lodówce.

Marinho najpierw przestraszyła się eksperymentalnej operacji, bo bała się bólu, ale wszystko poszło zgodnie z planem.

- Nie było bólu tylko radoś

. Nie było krwi, było zupełnie naturalnie, tak jakby pochwa była od zawsze, cieszyła się.

Naukowcy od 2015 roku próbowali opracować tę rewolucyjną metodę, a skórę najpierw testowali na ponad 200 pacjentach z oparzeniami.

- Był moment, gdy zakrzyknęliśmy „Eureka!”, bo pomyśleliśmy, żeby tę membranę, skoro sprawdziła się na oparzeniach, wykorzystać na waginach, powiedział doktor Bezerra.

Już po 12 dniach od operacji pacjentki mogą chodzić. Marinho wyszła ze szpitala po trzech tygodniach i przyznała, że zaraz poszła „wznieść toast za swoją nową waginę”.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Mirror

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.