„SI:zapobiegawcza medycyna przyszłości”

Medycyna jako dziedzina znajduje się gdzieś pomiędzy nauką a sztuką. Lekarze długo uczą się i praktykują, przyzwyczajają się do pracy z mnóstwem informacji, jednak najważniejsze decyzje podejmują w oparciu o doświadczenie:zarówno osobiste,jak i przekazane przez nauczycieli i kolegów. Czy robot może zająć miejsce lekarza? Zastanówmy się.

Zastosowanie dla maszyn już pojawiło się w medycynie:automatyczne systemy diagnozują szereg chorób szybciej i dokładniej niż najlepsi ludzie-lekarze. Taka opcja pozwala ulepszyć jakość i efektywność leczenia,a co najbardziej istotne-daje możliwość przejścia od walki z objawami do kroków zapobiegawczych.

Rozwój nauki trwa,uczeni i farmaceuci coraz częściej zwracaja się ku podejściu interdyscyplinarnemu.W takiej sytuacji,najprostszy konsultant SI,mogący zaproponować lekarzowi szereg wariantów i przygotować niezbędną do podjęcia decyzji statystykę,może faktycznie poprawić wyniki leczenia.System automatycznie otrzymuje wiedzę o pojawieniu się nowych leków i eksperymentalnych metod leczenia,weźmie pod uwagę wszystkie cechy indywidualne pacjenta,a co więcej –będzie na bieżąco z nowościami,gromadząc i porządkując globalne doświadczenia w leczeniu.

 

Sztuczna Inteligencja ludzi-lekarzy nie zastąpi,jednak będzie sprzyjać pojawieniu się w szpitalach „stacjonarnego internetu”,dzięki któremu zastosowanie uporządkowanej,wyspecjalizowanej i popartej statystykami wiedzy stanie się dużo łatwiejsze.

 

Diagnostycy rzadziej będą się opierać na własnym doświadczeniu-otrzymają dostęp do wiedzy setek tysiecy lekarzy. Poza tym,aktualizacje pozwolą systemom udoskonalać się wraz z obsługą każdego kolejnego pacjenta.

Oprogramowanie przetwarzające dane i osobiste konsultacje SI dokonają rewolucji w medycynie krajów rozwijających się i w krajach na niższym poziomie rozwoju-mniej zamożni ludzie otrzymają dostęp do usług nie gorszej jakości niż te,jakie świadczy się dziś w dobrych centrach medycznych krajów rozwiniętych.

Mowa o swego rodzaju „uberyzacji” i postępującej możliwości rozbudowy baz danych w medycynie:lepsze pomysły,metody i rozwiązania będą się rozpowszechniać błyskawicznie i rozprzestrzeniać po całym świecie.

Sztuczna Inteligencja nie tylko zbierze i uporządkuje historię choroby oraz kartę pacjenta,skataloguje objawy i dopasuje je do istniejących chorób,ale też zaproponuje lekarzowi mnóstwo różnych kombinacji leków,poinformuje o ich współdziałaniu czy określi optymalny schemat leczenia. SI jest pozbawione specjalizacji i może sięgać daleko za ramy profilu danego lekarza-algorytmy są w stanie poddać analizie dosłownie każdy wariant leczenia.

 

Logicznie rzecz biorąc,kolejny krok w rozwoju systemu medycznego to podłączenie Sztucznej Inteligencji do innych systemów „inteligentnego domu” i ruchomych czujników. W takim przypadku,zwykłe smartfony „nauczą się” wychwytywać objawy depresji i różnego rodzaju zaburzeń psychicznych użytkowników na długo przed pojawieniem się groźnych symptomów.

 

Będzie można uniknąć przyjmowania leków z poważnymi skutkami ubocznymi i wizyt u psychologów (albo co gorsza-u psychiatrów),jeśli osobisty konsultant w odpowiednim czasie zaproponuje właścicielowi odpoczynek i uprzedzi o zbyt dużych obciążeniach psychicznych.

 

Analiza szablonów,a nawet poszczególnych tonów głosu pozwoli uprzedzić bliskich użytkownika systemu o spadku nastroju i ogólnego zdrowia psychicznego.

Trend współczesnego świata to połączenie internetu i znanej nam wirtualnej rzeczywistości. Przy wykorzystaniu takiej metody odległości zanikają,rozwój nauki jest szybszy,a najlepsze rozwiązania rozprzestrzeniają się w odpowiednim czasie.

Autor: 
Handsome Robot/Tłum. Natalia Wójcik
Źródło: 

robotrends.ru

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.