Sprytny lek na raka

Naukowcy wyprodukowali lek, który inteligentnie zabija komórki nowotworowe.

Nowa metoda leczenia zakłada połączenie chemioterapii z tłuszczami, które służą guzom jako „paliwo” do wzrostu. Złośliwe komórki pochłaniają tłuszcze razem z lekiem, który w konsekwencji je zabija. Gdy lek znajdzie się wewnątrz guza zaczyna się aktywować i jest gotowy do działania przeciwko nowotworowi.​

Naukowcy przetestowali na myszach lek pod nazwą Paklitaksel i "zupełnie zniszczyli" u chorych gryzoni raka kości, trzustki i okrężnicy.

Badanie przeprowadził amerykański Uniwersytet Północnozachodni pod kierownictwem dr Nathana Janeskiego, profesora w Katedrze Chemii.

- To zasada „konia trojańskiego”. Lek wygląda jak wspaniały kwas tłuszczowy. Jest tak dobry, że receptory guza wprost zapraszają go do siebie, obrazowo wyjaśnia prof. Janeski.

Dochodzi do metabolizmu leku i w konsekwencji śmierci komórek rakowych.

Chemioterapia uderza w komórki, które szybko rosną, łącznie ze zdrowymi, a uszkodzenie zdrowych komórek może doprowadzić do niechcianych skutków ubocznych takich, jak utrata włosów, wymioty i infekcje.

- Chcemy przebrać lek za tłuszcz, by mógł zostać pochłonięty przez komórki i przetransportowany przez cały organizm, dodaje profesor.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
13 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.