Sztuczna krew dobra dla wszystkich?

Zespół japońskich naukowców wyprodukował sztuczną krew składającą się z erytrocytów (krwinek czerwonych) transportujących tlen oraz trombocytów (płytek krwi) biorących udział w krzepnięciu krwi w przypadkach skaleczeń.

Badacze są pewni, że ich wynalazek może uratować życie wielu poszkodowanym umierającym z powodu braku odpowiedniej grupy krwi. Takich pacjentów najpierw trzeba przetransportować do szpitala, celem oznaczenia grupy krwi, a dopiero potem dokonać transfuzji.​

W Wielkiej Brytanii helikoptery powietrznego transportu sanitarnego posiadają na swoich pokładach zapasy krwi grupy 0 Rh (-) uważanej za „uniwersalną” w nagłych przypadkach. Niestety, to najcenniejsza grupa krwi co oznacza, że popyt przewyższa w tym przypadku podaż.

Sztuczną krew wyprodukowali naukowcy z Państwowej Akademii Wojskowo-Medycznej w Tokorozawa, a wyniki badań opublikowało pismo Transfusion.

W przypadkach ciężkich urazów, pacjent zwykle mocno krwawi. Ubytek trombocytów oznacza, że krew będzie wolno krzepnąć, a utrata krwinek czerwonych utrudnia dopływ tlenu do kluczowych narządów dlatego, szpitale muszą mieć duży zapas krwi różnych grup.

By rozwiązać problem, naukowcy wyprodukowali "krew", w której trombocyty i erytrocyty umieszczono w pęcherzykach wypełnionych wodą, tzw. liposomach. Może ona być przechowywana w normalnej temperaturze ponad rok.

Trombocyty z krwi pochodzącej od dawcy można przechowywać tylko przez cztery dni, a erytrocyty przez około 20 dni i to w niskiej temperaturze.

Jeszcze nie wiadomo jak sztuczna krew poradzi sobie w przypadku pacjentów ze specyficzną grupą krwi.

Grupę krwi określa zestaw antygenów obecnych na krwinkach czerwonych. Przeciwciała to białka wydzielane przez komórki plazmatyczne, których zadaniem jest wiązanie antygenu. Sztuczna krew prawdopodobnie nie posiada w swoim składzie ani przeciwciał ani antygenów i dlatego jest "uniwersalna”.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.