Uczeń (13) chcąc pokonać raka trzustki wymyślił program, który pomoże lekarzom

Rishabh Jain ma tylko 13 lat, ale jest bardzo pewny siebie. Młody Amerykanin opracował urządzenie, które pomoże lekarzom dotrzeć podczas terapii do głęboko położonych narządów, co zwiększy szanse na przeżycie pacjenta.

Za algorytm, z którego korzysta sztuczna inteligencja, nastolatek z Portland (Oregon) otrzymał niedawno nagrodę dla młodych talentów wartości 25 000 dolarów.

- Udoskonaliłem aparat oparty na zapisie obrazu jamy brzusznej. W ten sposób, urządzenie posiadło umiejętność rozpoznawania, gdzie leży trzustka i jak wygląda, wyjaśnia Jain i dodaje:

- Podczas obrazowania magnetyczno- rezonansowego (MRT) mój program pomoże lekarzom skuteczniej wykorzystać napromieniowywanie, przez co zmniejszy się ryzyko uszkodzenia zdrowych komórek i organów.

Specjaliści przyznają, że trzustka faktycznie jest czasami trudno dostępna i jedyną metodą pozbycia się guza jest złożony zabieg chirurgiczny. Ten rodzaj nowotworu szybko się powiększa i zwykle jest późno wykrywany. Rzadko występuje, ale w większości przypadków prowadzi do śmierci.

Jain zainteresował się podstępną chorobą po śmierci jednego z przyjaciół. Teraz ma nadzieję, że w przyszłości będzie pracować ze szpitalami i firmami medycznymi, by jego pomysł pewnego dnia znalazł zastosowanie w codziennej praktyce lekarskiej.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

stern.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.