Urządzenie, które w ciągu kilku minut wykrywa bakterie

Wydaje się, że czasy kiedy lekarze wypisywali pacjentom silne antybiotyki czekając na wyniki badań laboratoryjnych już wkrótce będą zamierzchłą przeszłością. Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Penn State wymyślili bowiem urządzenie, które zamiast w ciągu kilku dni, daje wyniki po 30 minutach.

Współautor pracy, opisanej w fachowym piśmie Proceedings of the National Academy of Sciences i jeden z pomysłodawców urządzenia- Pak Kin Wong, profesor inżynierii biomedycznej i maszynoznawstwa wyjaśnił, że do wykrywania pojedynczych komórek bakterii, oglądanych potem pod mikroskopem elektronowym, urządzenie wykorzystuje mikrotechnologię.

Takie podejście, w ciągu 30 minut umożliwia klinicystom informację o tym, czy bakterie są obecne we krwi i czy mogą zostać zniszczone przez antybiotyki.

Rozpoznaje również rodzaj bakterii

Żeby uzyskać podobne wyniki, laboratoria potrzebują 3-5 dni.

"Obecnie lekarze są skłonni przepisać antybiotyki nie mając jeszcze wyników badań i nie wiedząc, czy bakterie są obecne we krwi pacjenta”, powiedział Wong w wywiadzie dla AFP, podkreślając, że wraz z kolegami „chciałby móc w szybkim tempie potwierdzać infekcje bakteryjne”.

Urządzenie wykrywające obecność bakterii w organizmie będzie potrafiło również określać ich morfologię i stwierdzać, czy chodzi o laseczki, ziarniaki czy typ spiralny.

"W chwili obecnej urządzenie wprawdzie wykrywa obecność bakterii, ale nie określa jej typu i dlatego pracujemy nad komplementarną molekularną metodą umożliwiającą mu określenie morfologii bakterii", powiedział Wong.

Gdy obecność bakterii zostanie potwierdzona, próbka zostanie poddana działaniu antybiotyku, by upewnić się czy nie chodzi czasem o typ antybiotykooporny. Jeśli tak, zlecanie terapii antybiotykowej będzie bezcelowe.

Jeśli bakterie będą się namnażać pomimo działania antybiotyku, będzie to oznaczać, że są na niego odporne. Jeśli natomiast antybiotyk zadziała- że infekcję można leczyć przy pomocy określonego rodzaju antybiotyku.

 

Wkrótce wersja mobilna

"Najczęstszymi infekcjami są infekcje układu moczowego. Ponad 75% próbek moczu wysyłanych do laboratoriów mikrobiologicznych ma wynik ujemny. Szybkie wykluczenie lub potwierdzenie obecności bakterii w próbce o odpowiednim stężeniu znacznie polepszy jakość opieki zdrowotnej", mówi Wong.

Tym czasem, urządzenie przypomina dość dużą drukarkę.

Pomysłodawcy mają nadzieję, że już wkrótce pojawi się jego mniejsza, przenośna wersja, którą można będzie wykorzystywać w przychodniach i szpitalach.

Na rynku detektor bakterii powinien pojawić się za jakieś 3 lata.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.