Według WHO ( Światowej Organizacji Zdrowia) przypadki odry na świecie potroiły się od stycznia

Liczba przypadków odry na świecie wzrosła niemal trzykrotnie od stycznia w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, WHO powiedziała we wtorek.

Znaczące przypadki odry stanowią tylko jedną szóstą osób faktycznie zarażonych.

Liczba przypadków odry na świecie wzrosła niemal trzykrotnie od stycznia w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, WHO powiedziała we wtorek. Dane opublikowane przez Światową Organizację Zdrowia pokazują, że od 1 stycznia do 31 lipca zarejestrowano 364 808 przypadków, w porównaniu do 129 239 w ubiegłym roku w tym samym okresie. Są to „najwyższe” liczby od 2006 r., Powiedział rzecznik prasowy WHO, Christian Lindmeier podczas konferencji prasowej w Genewie. Najwięcej przypadków odnotowano w Demokratycznej Republice Konga, na Madagaskarze i na Ukrainie, Tymczasem WHO donosi, że na Madagaskarze „liczba przypadków znacznie spadła w ostatnich miesiącach” po krajowych kampaniach szczepień przeciwko odrze. Inne poważne epidemie mają miejsce w Angoli, Kamerunie, Czadzie, Kazachstanie, Nigerii, Filipinach, Sudanie Południowym, Sudanie i Tajlandii. Stany Zjednoczone odnotowały największą liczbę przypadków odry od 25 lat.

Odra jest jedną z najbardziej zakaźnych chorób na świecie, a zgony są najczęściej spowodowane powikłaniami. Według WHO nie ma skutecznego leczenia, ale dwie dawki „bezpiecznej i wysoce skutecznej” szczepionki są niewątpliwie najlepszym leczeniem prewencyjnym. Największe epidemie odry występują w krajach o niskim odsetku szczepień przeciwko tej chorobie. Kraje zachodnie „ antyszczepionkowe ” opierały się na publikacji z 1998 r. dotyczącej szczepionek przeciw odrze i autyzmowi. WHO wielokrotnie odrzucała tą publikacje, w której autor, Brytyjczyk Andrew Wakefield, sfałszował swoje wyniki. Nieufność może mieć także motywy religijne, jak w Nowym Jorku, skąd choroba została sprowadzona przez nieszczepionych podróżników

Jeden na sześć przypadków jest zgłaszany.

Na obszarze Europy, liczby te podwoiły się, w tym roku zgłoszono prawie 90 000 przypadków: liczba ta jest znacznie wyższa niż w całym 2018 r. (84 462). W pozostałych rejonach świata WHO odnotowało prawdziwy wybuch epidemii :230% przypadków w Afryce, wzrost o 230% na zachodnim Pacyfiku i 50% na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. W Azji Południowo-Wschodniej i całym regionie obu Ameryk odnotowano 15% spadek liczby przypadków. WHO szacuje, że każdy człowiek wieku powyżej 6 miesiąca życia powinien się zaszczepić, jeśli będzie odbywać podróż w rejony, o których mowa. Specjalistyczna agencja ONZ zaleca, aby zaszczepić się co najmniej 15 dni przed wylotem. WHO szacuje, że mniej.

WHO szacuje, że na całym świecie zgłaszanych jest mniej niż jeden na dziesięć przypadków, co oznacza, że skala epidemii jest znacznie większa niż pokazują to oficjalne statystyki.

Autor: 
AFP/Tłum. Ewa Kwaśniewicz
Źródło: 

lepoint.fr

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 16 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.