Egzoszkielet sterowany mózgiem

Pewien Francuz, sparaliżowany po nieszczęśliwym wypadku w nocnym klubie, znowu może chodzić dzięki egzoszkieletowi, który kontroluje swoim mózgiem, a naukowcy uważają, że to wielki krok naprzód, dający nadzieję wszystkim sparaliżowanym.

Pacjent miesiącami uczył się wysyłania sygnałów z mózgu do komputerowego systemu symulacyjnego, pozwalającego wykonywać podstawowe ruchy, zanim wypróbował zrobotyzowane urządzenie do chodzenia.

Jak donosi AFP, lekarze biorący udział w eksperymencie zastrzegli, że bioniczny szkielet jeszcze długo nie będzie dostępny dla wszystkich potrzebujących, choć faktycznie „ma potencjał do polepszenia jakości życia i autonomii pacjenta".

Tibo- 28-letni mieszkaniec Lionu mówi, że innowacyjna technologia dała mu szansę na nowe życie.​

- Czuję się jak pierwszy człowiek na Księżycu !

Jego życie zmieniło się 4 lata temu, gdy spadł z balkonu, z wysokości 12 m i uszkodził kręgosłup. Jest sparaliżowany od pasa w dół.

- Będąc w mojej sytuacji, gdy nic nie można zrobić ze swoim ciałem, pragnie się zrobić coś ze swoim mózgiem, mówi.

Przez kilkanaście tygodni uczył się systemu przypominającego grę wideo, by posiąść umiejętność sterowania egzoszkieletem. Tibo przyznał, że na początku musiał nauczyć się naturalnych ruchów.

- Nie mogę jutro pójść do domu w swoim egzoszkielecie, ale chodzę kiedy chcę i przystaję kiedy chcę.

Uszkodzenie kręgów szyjnych wywołuje paraliż wszystkich kończyn u około 20% pacjentów i jest to najcięższy tego rodzaju uraz .

Ważący 65 kg egzoszkielet jest efektem pracy firmy "Clinatec" i Uniwersytetu w Grenoble. Chociaż teraz nie można z niego korzystać poza laboratorium, francuscy naukowcy już postanowili dalej rozwijać fenomenalną technologię.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Komentarze

Wysłane przez Concepcion (niezweryfikowany) w
Heya are using Wordpress for your site platform? I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any html coding expertise to make your own blog? Any help would be greatly appreciated! brain actives

Wysłane przez Utvukc (niezweryfikowany) w
genuine viagra - <a href="https://bestusasild.com/">sildenafil ca</a> sildenafil 100mg sale

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.