Estonia: Cudowny robot

W tallińskim szpitalu po raz pierwszy wykorzystano w operacji chirurgicznej zrobotyzowane urządzenie medyczne.

Robot pomagał zespołowi chirurgów ze Szpitala Centralnego podczas przeprowadzania operacji kręgosłupa.

W wywiadzie dla mediów lekarze estońscy opowiedzieli o roli robota w implantacji kręgosłupa. Podkreślili, że był to pierwszy w Europie Północnej przypadek wykorzystania zrobotyzowanego urządzenia tego typu do operacji chirurgicznej.

"Pierwszą operację z wykorzystaniem robota przeprowadziliśmy w tym samym czasie, co Indie", powiedział doktor Taavi Toomela, główny chirurg tallińskiego szpitala dodając, że był to dla jego kraju krok niemal rewolucyjny.

Szybko, efektywnie i przy minimalnym ryzyku

"Nie ma identycznego robota ani w krajach Europy Północnej, ani w Rosji. W całej Europie jest takich tylko pięć. Całkowicie i na zawsze zmienią sposób, w jaki wykonywane są operacje na kręgosłupach”, powiedział Toomela.

Robot, zaprezentowany w USA pod koniec ubiegłego roku, nosi nazwę ExcelsiusGPS.

"Udoskonalenie implantów używanych podczas operacji jest stosunkowo niewielkim krokiem na przód, ale przeprowadzenie operacji szybko, efektywnie i przy małym ryzyku to już krok milowy”, powiedział Toomela.

Chirurg podkreślił, że robot może pomagać we wszystkich operacjach przeprowadzanych na grzbiecie, a to dla pacjentów oznacza krótki czas zabiegu i szybszy powrót do zdrowia.

"To także dużo mniejsza trauma dla pacjenta. Robot przeprowadza operacje w sposób mało inwazyjny, dużo bezpieczniej i efektywniej".

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.