Naukowcy wyhodowali w laboratorium komórki macierzyste krwi

Nowe odkrycie może zmienić przyszłość produkcji, transfuzji krwi i leczenia pacjentów z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Aby stworzyć komórki macierzyste naukowcy najpierw pobrali komórki z błony płuc zwierzęcych, a następnie wykorzystali cztery białka, które pobudziły je do wytworzenia komórek macierzystych krwi.

W eksperymencie przeprogramowane naczynia krwionośne zregenerowały cały układ krwionośny myszy. Stan taki utrzymał się przez całe życie zwierzęcia, a oprócz tego wzmocniony został jego system immunologiczny.

 

Testy na małpach

Wynik dowodzi skuteczności transformacji komórek z naczyń krwionośnych w funkcjonalne komórki macierzyste, które po transplantacji mogą zapewnić dożywotne dostawy nowych i zdrowych krwinek.

"Naszą metodę testujemy obecnie na dużych zwierzętach. Znaleźliśmy nowe podejście, które testujemy na małpach we współpracy z Instytutem Freda Hutchinson`a, mówi dr Raphael Lis.

„Jeśli wyniki u małp będą pozytywne i nie wystąpią żadne schorzenia hematologiczne, to będziemy o krok od leczenia klinicznego", wyjaśnia Lis.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.