Nowa metoda niszczenia komórek rakowych

Naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii odkryli słaby punkt komórek nowotworowych. Istnieje coś, co zmusza je do samodestrukcji!

Komórki nowotworowe to zespół atypowych komórek tworzących guzy i narośla, mogących się pojawić praktycznie w każdej części ciała. Ich przetrwanie zależy od tempa wzrostu i wielkości guza oraz obszaru, na którym się pojawiają.

W Pensylwanii przez lata badano gen MYC, który przyczynia się do wzrostu guza w przypadku kilku rodzajów popularnych nowotworów. Jest to gen na co dzień kontrolujący normalny wzrost komórek, ale zmutowany lub wzmocniony w komórce nowotworowej, rozpoczyna reakcję łańcuchową pomagającą guzowi rosnąć w sposób niekontrolowany.

Badaczom udało się właśnie zidentyfikować „partnera” MYC, który mógłby być jego słabym punktem.​
 

Testy na myszach

Nowo odkrytym, odżywiającym guz „partnerem” genu MYC jest proteina ATF4. Jej blokowaniem można sprawić, że komórki rakowe wytworzą zbyt dużo białka i doprowadzą się do samozniszczenia. Zauważono, że blokując ATF4 w komórkach myszy, na których przeprowadzano testy spowodowano, że komórki nowotworowe ciągle produkowały białka i w końcu uległy zniszczeniu w wyniku przeciążenia.

Zablokowało to wzrost guza u myszy cierpiących na chłoniaka i raka jelita grubego. Istnieje szansa, że nowe podejście do leczenia tego typu nowotworów może się sprawdzić również u ludzi.

Członkini grupy badawczej- Feven Tameire zadeklarowała, że dalej będzie śledzić funkcjonowanie ATF4, by sprawdzić, czy nowa metoda unieszkodliwiania komórek nowotworowych nie ma skutków ubocznych i czy będzie mogła być stosowana u ludzi. Rezultaty badań Pennsylvania University opublikowano w Nature Cell Biology.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 6 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.