„Pierwsze ludzkie jajeczka wyhodowane w laboratorium”

Ludzkie komórki jajowe zostały wyhodowane w laboratorium po raz pierwszy, mówią naukowcy z Uniwersytetu w Edynburgu. Zespół twierdzi, że technika ta może prowadzić do nowych sposobów zachowania płodności dzieci chorych na raka. Jest to również okazja do poznania, jak rozwijają się ludzkie jajka, co ciągle pozostaje tajemnicą dla nauki. Eksperci stwierdzili, że był to ekscytujący przełom, ale potrzeba było więcej pracy, zanim można go było zastosować klinicznie.

Kobiety rodzą się z niedojrzałymi jajkami w ich jajnikach, które mogą rozwinąć się całkowicie dopiero po okresie dojrzewania. Prace trwały dziesiątki lat, ale naukowcy mogą teraz wyhodować dojrzałe komórki jajowe poza jajnikiem. Wymaga to starannego kontrolowania warunków laboratoryjnych, w tym poziomów tlenu, hormonów, białek symulujących wzrost i otoczenia, w którym hoduje się jajeczka.

Ale podczas gdy naukowcy pokazali, że jest to możliwe, podejście opublikowane w czasopiśmie Molecular Human Reproduction nadal wymaga udoskonalenia. Ponieważ tylko 10% komórek jajowych dojrzewa całkowicie okazuje się, że hodowanie ich jest bardzo nieefektywne. Jajeczka nie zostały zapłodnione, więc nie jest pewne, czy są one zdolne do życia.

Prof. Evelyn Telfer, jedna z badaczek, powiedziała BBC: "To bardzo ekscytujące, uzyskać dowód na zasadę, że możliwe jest osiągnięcie tego etapu w ludzkiej tkance. Ale technika ta musi być ulepszane przez całą masę pracy potrzebnej do poprawy warunków hodowli i przetestowania jakości oocytów”

"Ale poza wszelkimi zastosowaniami klinicznymi, jest to duży przełom w poprawie zrozumienia rozwoju ludzkich komórek jajowych". Proces ten jest bardzo ściśle kontrolowany i mierzony czasowo w ludzkim ciele - niektóre jajeczka dojrzeją podczas nastoletnich lat, inne ponad dwie dekady później. Jajo musi stracić połowę swojego materiału genetycznego podczas rozwoju, w przeciwnym razie miałoby zbyt dużo DNA w momencie zapłodnienia przez plemniki. Nadmiar ten jest odrzucany do miniaturowej komórki zwanej ciałem polarnym. W badaniu jednak ciała polarne były nienaturalnie duże. "To jest problem" - powiedział prof. Telfer. Ale według niego, można się nim zająć, ulepszając technologię.

Praca nad jajeczkami myszy, które były trafem w dziesiątkę 20 lat temu, wykazały, że technologia może być wykorzystywana do produkcji żywych zwierząt. Połączenie tego osiągnięcia z tkanką ludzką może ostatecznie posłużyć do pomocy dzieciom chorym na raka. Kobiety mogą zamrażać dojrzałe jaja, a nawet zarodki, jeśli są zapłodnione plemnikiem partnera, przed rozpoczęciem leczenia – nie jest to możliwe u dziewczynek z nowotworami wieku dziecięcego.

W tej chwili mogą zostać zamrożone tkanki jajnika przed zabiegiem, który zostaje ponownie wprowadzony lata później, jeśli pacjent chce mieć dzieci. Jeśli w zamrożonej próbce są jakieś anomalie, lekarze uznają, że jest to zbyt ryzykowne. Tworzenie jajek w laboratorium byłoby bezpieczniejszą opcją dla tych pacjentów. Pan Stuart Lavery, konsultant ginekolog w Hammersmith Hospital, powiedział: "Ta praca stanowi prawdziwy krok naprzód w naszym rozumowaniu.”

"Mimo że nadal jest to niewielka liczba i wymaga optymalizacji, ta wstępna praca daje nadzieję pacjentom." Prawidłowe byłoby zapłodnienie jednego z laboratoryjnych jaj w celu stworzenia embrionu do celów badawczych w Wielkiej Brytanii. Ale zespół w Edynburgu nie ma zezwolenia na przeprowadzenie eksperymentu. Trwają dyskusje nad tym, czy zgłosić się po takowe, czy też współpracować z ośrodkiem, który już je posiada.

Prof Azim Surani, dyrektor ds. Badań związanych z płcią na Uniwersytecie Cambridge w Gurdon Institute, powiedział: "Charakterystyka molekularna i analiza chromosomalna są potrzebne, aby pokazać, jakie są te komórki jajowe w porównaniu do normalnych jajeczek. Może być interesujące przetestowanie potencjału rozwojowego tych jaj w hodowli w stadium blastocysty, poprzez próbę zapłodnienia in vitro."

Autor: 
James Gallagher/Tłum. Agnieszka Dyba
Źródło: 

BBC

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.