Po raz pierwszy na świecie: lekarze używają „przeprogramowanych” komórek macierzystych do naprawy ro

Naukowcy z Japonii po raz pierwszy leczyli uszkodzoną rogówkę za pomocą indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych. Według chirurga wzrok poprawił się od czasu zabiegu.

Naukowcy tworzą indukowane pluripotencjalne komórki macierzyste (iPS) poprzez przeprogramowanie dorosłych komórek. Proces ten przekształca komórki w komórki zarodkowe, co oznacza, że ​​mogą one przekształcić się w dowolny inny rodzaj ludzkiej komórki, w tym komórki nerwowe, trzustkowe, wątrobowe i rogówkowe. Chociaż komórki iPS mają ogromny potencjał w leczeniu szeregu schorzeń, spóźniają się z przenoszeniem ich z laboratorium do kliniki. Przeprowadzając nową przełomową procedurę , okulista Kohji Nishida z Uniwersytetu w Osace w Japonii zrobił kolejny krok.

Naprawa rogówki

Rogówka to przezroczysta przednia część oka, która pokrywa tęczówkę i źrenicę. Komórki macierzyste rogówki zapewniają jej odświeżenie i naprawę w razie potrzeby, utrzymując ją w czystości, aby światło mogło dostać się do środka. Jeśli jednak te komórki macierzyste ulegną uszkodzeniu z powodu choroby lub urazu, utrzymanie rogówki nie jest już możliwe, co może prowadzić do ślepoty rogówki. Osoby z uszkodzoną rogówką muszą poczekać na dostępność tkanki dawcy i - jak w przypadku każdego przeszczepu narządu - może to być długi proces.

 

Osoba, która przeszła ostatnią operację, ma stan genetyczny, który wpływa na komórki macierzyste rogówki. Jej wizja była niewyraźna i ostatecznie straciłaby wzrok.

Naukowcy wszczepili cienkie arkusze komórek iPS do oka pacjenta, mając nadzieję, że zakorzenią się i uzupełnią luki, które pozostawiły jej brakujące komórki macierzyste rogówki.

 

Znaczenie komórek iPS

Japonia przoduje w technologii iPS. W 2006 roku Shinya Yamanaka po raz pierwszy przedstawił swoje badania dotyczące tych eksperymentalnych komórek. Chociaż komórki macierzyste wywołały podniecenie w kręgach medycznych, komórki iPS wydawały się obiecać więcej. Naukowcy nie byli w stanie uwolnić komórek macierzystych od etycznych obaw związanych z wykorzystaniem tkanki płodowej, ale czerpią komórki iPS z dorosłych komórek skóry, całkowicie omijając ten problem. Ponadto dlatego, że naukowcy pobierają komórki iPS z własnej tkanki pacjenta, nie powinno być problemu z odrzuceniem przeszczepu. Istotnym wyzwaniem okazało się zapobieganie odrzucaniu embrionalnych komórek macierzystych. W 2012 r. Yamanaka otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny za swój udział w odkryciu i rozwoju komórek iPS. W Japonii naukowcy przetestowali już komórki iPS pod kątem szeregu stanów w badaniach klinicznych, w tym urazów rdzenia kręgowego i choroby Parkinsona . W październiku 2018 r. Neurochirurg wszczepił 2,4 miliona komórek do mózgu pacjenta z chorobą Parkinsona.

 

Więcej procedur

Po udanych badaniach na modelu zwierzęcym japońskie ministerstwo zdrowia udzieliło Nishidzie pozwolenia na przeprowadzenie procedury naprawy rogówki u czterech osób. Jak dotąd pierwsza operacja wydaje się sukcesem. Według Nishidy rogówka osoby jest nadal wyraźna, a jej wzrok poprawił się w ciągu miesiąca od operacji. Nishida planuje przeprowadzić drugą procedurę jeszcze w tym roku i ma nadzieję, że operacja będzie dostępna dla większej liczby osób w ciągu 5 lat.

Autorzy ostatniego globalnego badania dotyczącego przeszczepu rogówki doszli do wniosku, że „dostępna jest tylko jedna rogówka na 70 osób”. Mamy nadzieję, że ta przełomowa technologia ostatecznie przyczyni się do zlikwidowania tej luki.

Autor: 
AG
Źródło: 

medicalnewstoday.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.