Po raz pierwszy stworzono embriony składające się z komórek zwierzęcych i ludzkich

Celem było wyhodowanie funkcjonalnych ludzkich organów do przeszczepów, ale embriony zniszczono po czterech tygodniach.

Naukowcom udało się wyhodować embriony zawierające kombinację ludzkich i świńskich komórek macierzystych. Pierwszy krok, na długiej drodze rozwoju ludzkich narządów w organizmach zwierzęcych, został wykonany.

Badanie, na bardzo wczesnym etapie, okazało się trudniejsze, niż oczekiwano, podało czasopismo Cell.

"To ważny pierwszy krok", przyznał główny autor pracy badawczej Juan Carlos Izpisua Belmonte, profesor z Instytutu Salka w Kalifornii zajmującego się badaniami biologicznymi.

"Ostatecznym naszym celem jest wyhodowanie funkcjonalnych ludzkich organów do transplantacji serca, płuc, nerek... ale do tego jeszcze bardzo daleka droga", wyjaśnił.

Naukowcy wprowadzili komórki macierzyste dorosłych ludzi do świńskich embrionów i pozwolili im rozwijać się przez cztery tygodnie.

 

Eksperyment trwał cztery lata

Embriony zniszczono, by nie dopuścić do powstania kombinacji człowieka i zwierzęcia, znanej jako chimera (w mitologii greckiej potwór ziejący ogniem). Niemniej jednak, analiza materiału jeszcze przed jego zniszczeniem wykazała, że w tkance mięśniowej embrionów świńskich zaczęły powstawać ludzkie komórki. Ze względu na bardzo złożony charakter eksperymentu, prace trwały cztery lata ; zużyto 1 500 świńskich embrionów.

Jak donoszą agencje, próby stworzenia ludzko-zwierzęcego embrionu wywołują wiele kontrowersji i pytań natury etycznej zwłaszcza, odkąd okazało się, że teoretycznie jest możliwe stworzenie zwierzęcia z ludzkimi cechami i, być może, ludzką inteligencją. We Francji obowiązuje całkowity zakaz prac z takimi mieszanymi embrionami.

 

Kwestie etyczne

Naukowcy twierdzą, że ilość ludzkich komórek macierzystych użyta do eksperymentu była niewielka, nie uwzględniono na przykład komórek mózgowych.

Profesor genetyki na Uniwersytecie w Kent Darren Griffin podkreślił, że naukowcy kierując się obowiązującym prawem i zasadami etycznymi zniszczyli embriony w momencie, gdy osiągnięty został maksymalny limit czasu dla ich rozwoju. Badania tego rodzaju uważa za bardzo ważne, ale zwraca uwagę, że przy ich realizacji wymagana jest maksymalna przejrzystość oraz możliwość publicznego nadzoru i dyskusji.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.