Codzienne przyjmowanie aspiryny, każdego roku przyczynia się do 3000 zgonów w wyniku krwaienia

Dziesięcioletnie badania wykazały, że ludzie w wieku 75 lat i starsi zażywający codziennie aspirynę celem zapobieżenia atakowi serca, narażeni są na znacznie większe ryzyko poważnego, a nawet śmiertelnego krwawienia i by zminimalizować takie ryzyko, powinni przyjmować leki przeciw nadkwasocie.

Według wcześniejszych badań, od 40% do 60 % 75-latków w Europie i USA przyjmuje aspirynę codziennie, ale skutki jej długotrwałego stosowania u osób w podeszłym wieku pozostawały do tej pory niejasne, ponieważ większość badań klinicznych była przeprowadzana na pacjentach poniżej 75 roku życia.

Badanie, opublikowane w minioną środę, objęło zarówno 75-latków jak i młodszych pacjentów, w sumie 3 166 Brytyjczyków, którzy mieli już kiedyś zawał serca lub udar mózgu i brali leki na rozrzedzenie krwi, aby zapobiec nawrotom choroby.

Naukowcy podkreślają, że wyniki badań nie oznaczają, iż starsi pacjenci powinni przerwać przyjmowanie aspiryny. Zamiast tego, zaleca się szeroko stosowanie leki na nadkwasotę, będące inhibitorami pompy protonowej, takie jak omeprazol, który może zmniejszyć ryzyko krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego o około 70-90 %.

Aspiryna wynaleziona przez Bayer w 1897 roku, obecnie powszechnie dostępna bez recepty, jest postrzegana jako nieszkodliwa, ale krwawienia już dawno uznano za potencjalne niebezpieczeństwo.

Peter Rothwell, jeden z autorów badania poinformował, że branie leków anty trombocytarnych, takich jak aspiryna, zapobiegło 1/5 ponownych zawałów serca i udarów mózgu, ale także każdego roku doprowadzało, w samej tylko Wielkiej Brytanii, do około 3 000 przypadków nadmiernego krwawienia prowadzącego do zgonu.

Większość z poszkodowanych była w wieku powyżej 75 lat.

"U ludzi poniżej 75 roku życia korzyści z przyjmowania aspiryny w prewencji wtórnej po zawale serca lub udarze mózgu przeważają nad stosunkowo małym ryzykiem krwawienia. O tych ludzi nie ma co się martwić", powiedział Rothwell.

"Powyżej 75 roku życia ryzyko poważnego krwawienia jest większe, ale zmniejsza się wraz z przyjmowaniem aspiryny z inhibitorami pompy protonowej”.

Szef Wydziału Farmaceutycznego Alan Boyd, który nie był zaangażowany w badania, powiedział kiedyś, że u wszystkich pacjentów korzyści płynące z zażywania aspiryny przewyższają ryzyko wystąpienia krwawienia, i że nowe badania wymuszą ponowną ocenę.

Rothwell, dyrektor Centrum profilaktyki udaru mózgu i demencji na Uniwersytecie Oksfordzkim odkrył wraz z kolegami, że w skali roku wskaźnik zagrażającego życiu lub śmiertelnego wręcz krwawienia był mniejszy niż 0,5% w grupie wiekowej do 65 roku życia ; wzrastał do 1,5% u osób w wieku 75-84 lat i do prawie 2,5 % u osób powyżej 85 roku życia.

Ponieważ większość badanych pacjentów przyjmowała raczej niskie dawki kwasu acetylosalicylowego, nie zaś nowoczesne leki przeciwpłytkowe takie jak clopidogrel lub Brilinta firmy AstraZeneca, z badania nie można wyciągnąć żadnych wniosków na temat łącznego stosowania tych preparatów.

Komentarz do badania, opublikowanego w piśmie medycznym Lancet, stwierdzał, że u pacjentów poddanych podwójnej terapii przeciwzakrzepowej istnieje większe ryzyko krwawienia, niż u tych z monoterapią. Badania wykazały konieczność regularnej kontroli pacjentów w podeszłym wieku.

 

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Reuters

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.