Dzieci będą szczepione szczepionkami niedopuszczonymi do obrotu!

Kontrowersyjny przetarg zorganizowany przez Ministerstwo Zdrowia wygrał koncern, który planuje przekazać polskiemu resortowi…szczepionki produkowane w Singapurze, nieposiadające dopuszczenia do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

Zwycięzca przetargu od początku przyznawał, że nie będzie w stanie dostarczyć stronie polskiej wystarczającej ilości szczepionek. Zaproponował więc, by MZ pozwoliło wprowadzić do programu szczepień, szczepionki przeciw pneumokokom produkowane w Azji, które de facto nie zostały dopuszczone do obrotu na terenie UE. Za aprobatą wielkiego koncernu farmaceutycznego polskie ministerstwo zdrowia powołując się na przepis o klęsce żywiołowej i epidemii zgodziło się na dostarczenie ogromnej ilości szczepionek bez koncesji. 

Przetargi na dostarczenie szczepionek od lat wzbudzają wielkie emocje. Tajemnicą poliszynela jest fakt, że w grę wchodzą na prawdę duże pieniądze. Podobnie było w 2011r, kiedy to Ministerstwo Zdrowia ogłosiło przetarg na dostawę 700 tys. szczepionek tężcowo-błoniczych. Przetarg na szczepionki wygrała firma, która zaoferowała blisko trzykrotnie wyższą cenę za jedną dawkę niż konkurent! Przegrana firma skierowała wtedy sprawę do CBA i zwróciła uwagę na zmianę specyfikacji wprowadzanej do obrotu szczepionki odnośnie zawartości toksycznego konserwantu – tiomersalu.

 

Blog informacyjny – “Prawdę mówiąc” przedstawia szokujące fakty:

Finał przetargu na darmowe szczepionki dla dzieci na pneumokoki w Min. Zdrowia. Wygrał singapurski dostawca którego szczepionki są zabronione w UE i którego moce przerobowe są niewystarczające, ale rząd ogłosi warunki epidemii. Szczepionka nie spełnia norm WHO i zespołu pediatrów. Jakość tylko 40% kryterium. Z koncernem powiązany zarobkowo był wicemin. Łanda z żoną.

Źródło: Prawdę Mówiąc – blog Drago

 

Popularny tabloid również porusza temat przetargu:

Ekspresowy przetarg w Ministerstwie Zdrowia rozstrzygnięty! Sensacji niestety nie ma: wygrały szczepionki gorsze, w dodatku sprowadzane z Azji, nie dopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej. Zarobi koncern, na którym od lat bogacił się wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda (46 l.) z żoną.

Źródło:Fakt.pl

 

Rynek Aptek przedstawia argumentację strony ministerialnej:

Przetarg na szczepionki przeciwko pneumokokom odbywa się zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych. Prowadzi go Zakład Zamówień Publicznych przy Ministrze Zdrowia, a nadzoruje merytorycznie Departament Matki i Dziecka – wyjaśnia Ministerstwo w komunikacie.

Źrodło: Rynek Aptek

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 18 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.