Naukowcy w próbce ziemi odkryli nowy skuteczny antybiotyk

Antybiotyk znaleziony w próbce ziemi pochodzącej z Włoch jest bardzo skuteczny przeciwko opornym bakteriom.

Naukowcy odkryli nowy antybiotyk, który okazuje się być bardzo skuteczny wobec bakterii opornych na znanych nam już anty- mikrobialnych przedstawicieli.

Jak donosi AFP, antybiotyk został znaleziony w próbce gleby pochodzącej z Włoch, a dokładniej w jednej bakterii, która znajduje się w ziemi. Nazwany został "pseudouridimicina" - "PUM”.

W warunkach laboratoryjnych antybiotyk z powodzeniem poradził sobie z szeroką gamą bakterii i pomógł wyleczyć mysz zainfekowaną płonicą, donosi agencja Tanjug.

Szczegóły tego badania zostały opublikowane w czwartek, w amerykańskim piśmie naukowym Cell.

 

Na rynku w ciągu najbliższych 10 lat

Pseudouridimicina neutralizuje enzym o nazwie polimeraza, który ma zasadnicze znaczenie dla prawie wszystkich funkcji każdego organizmu, a ze względu na swój mechanizm funkcjonowania, nowy antybiotyk ma 10 razy większą szansę na działanie, niż wszystkie inne leki dostępne na rynku.

Podczas eksperymentów PUM skutecznie wyeliminował ponad 20 gatunków bakterii i okazał się szczególnie efektywny, jeśli chodzi o streptokoki i stafylokoki, których kilka rodzajów wykazuje oporność na działanie wielu antybiotyków.

Kliniczne próby PUM mogą rozpocząć się w ciągu najbliższych trzech lat, przy czym na rynku antybiotyk znajdzie się w ciągu 10 lat, ogłosili naukowcy z Rutgers University -New Brunswick w New Jersey i włoskiej firmy biotechnologicznej NAICONS.

Twierdzą oni, że to odkrycie pokazało, iż bakterie znajdujące się w glebie są najlepszym źródłem nowych antybiotyków.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.