Naukowcy zapowiadają wojnę dotychczas nieuleczalnym rodzajom nowotworu

Firmy farmaceutyczne złożyły wnioski o zarejestrowanie szeregu nowych leków- w tym również leków pzreciwnowotworowych. FOCUS Online wyjaśnia, dla jakich nowotworów zostały opracowane te nowe preparaty i jak działają w organizmie.

Dzięki zastosowaniu określonych leków większość pacjentów chorych na raka żyje obecnie znacznie dłużej i lepiej niż kilka lat temu. Mimo to rak nadal jest drugą najczęstszą przyczyną śmierci w Niemczech. I dlatego badacze stale poszukują nowych substancji czynnych w walce z tą chorobą.

Jeśli w większości badań przeprowadzonych wśród zdrowych i chorych ludzi nowy lek się sprawdził, producent może złożyć wniosek o jego zarejestrowanie. Po dokonaniu rejestracji lek będzie dostępny dla pacjentów. W ten sposób na rynku niemieckim w roku 2016 pojawiło się 10 nowych leków przeciwnowotworowych, a w roku 2017 11.

W roku 2018 może być tyle samo nowych leków przeciwnowotworowych. Stowarzyszenie Firm Farmaceutycznych prowadzących badania (vfa) szacuje, że w nadchodzącym roku wprowadzonych zostanie łącznie co najmniej 30 leków z nową substancją czynną. Oprócz nowych antybiotyków i leków na rzadkie choroby, są to przede wszystkim leki na raka.

 

Tak działają nowe leki

Jeśli nowe leki zostaną zarejestrowane, można będzie je stosować między innymi w walce z określonymi postaciami takich nowotworów jak:

Białaczka

Rak węzłów chłonnych

Rak piersi

Rak jajnika

Rak skóry

Wiele z tych leków vfa stosuje bezpośrednio w miejscu wystepowania komórek nowotworowych. Leki te pzrenoszą radioaktywne atomy lub toksyny do komórek nowotworowych, aby je zniszczyć i zapobiec ich dalszemu namnażaniu się. Pozostała tkanka miałaby zostać przy tym oszczędzona.

 

Kiedy te leki mogłyby być zastosowane?

W ramach procesu rejestracji europejski organ rejestracyjny EMA obecnie poddaje sprawdzeniu dostarczone wyniki badań. Gremium ekspertów wydaje zalecenie, czy  lek należy zarejestrować, czy nie. Ostatecznie, około trzy miesiące później, Komisja Europejska w oparciu o zalecenie ekspertów podejmie decyzję o rejestracji. Wówczas nowe leki mogą teoretycznie pojawić się nastepnego dnia na rynku. W niektórych przypadkach potrwa to jeszcze kilka miesięcy, na przykład wtedy, gdy producent nie wyprodukował wystarczającej ilości leków.

Autor: 
Tłum. Edyta Grzywacka - Wziątek
Źródło: 

focus.de

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.