„Uczeni odkryli przyczyny heroinowej epidemii w USA”

Opiaty są coraz bardziej rozpowszechnione w USA z powodu problemów rodzinnych,wzrostu poziomu bezrobocia i złej sytuacji ekonomicznej w kilku regionach kraju. Jest o tym mowa w artykule opublikowanym w „American Journal of Preventive Medicine”.

„Należy trzeźwo spojrzeć na problem-nie można go rozwiązać podając ofiarom antidotum.Opiaty to nie tylko narkotyki,ale przejaw dużo poważniejszych ekonomicznych i socjalnych trudności”-uważa Shannon Monnat z uniwersytetu w stanie Michigan w Ann-Arbour(USA).Jej zdaniem,narkotyki są najbardziej popularne w regionach,gdzie mieszkańcy stykają się z największymi problemami.Jest to szczególnie częste wśród osób bez wyższego wykształcenia.

 

W ciągu ostatnich 10 lat aktywiści społeczni,a następnie wysokiej rangi politycy zaczęli mówić o pojawieniu się nowej epidemii narkomanii na terytorium USA.Jej przyczyną,jak sądzą niektórzy badacze,jest pozbawiona kontroli dystrybucja oksykodonu i innych przeciwbólowych leków na bazie opiatów,które lekarze przy pomocy firm farmaceutycznych wypisywali pacjentom cierpiącym na przewlekłe bóle.Kiedy ta tendencja została zauważona przez organy państwowe,obrót środkami narkotycznymi ograniczono,co doprowadziło do tego,że miłośnicy tabletek przerzucili się na ich „uliczne” odpowiedniki-heroinę,morfinę i różnego rodzaju syntetyczne opiaty.To pogorszyło sytuację i spowodowało gwałtowny wzrost liczby zgonów.Tylko w ciągu ostatnich 10 lat z przedawkowania zmarło ponad 500 tys. Amerykanów.

 

Jak mówi Monnat,dziś w społeczeństwie amerykańskim i prasie,m.in.dzięki działaniom głowy Białego Domu,powstała opinia,że problem dotyczy wszystkich stanów i warstw społecznych kraju. Uczeni sprawdzili,czy tak naprawdę jest.W tym celu zgromadzili statystyki o liczbie zgonów spowodowanych opiatami w różnych miastach i stanach i porównali je z tym,jakie problemy niepokoją mieszkańców tych miast.

 

Oceniwszy,jak zmieniało się ekonomiczne i socjalne położenie tych regionów kraju przez 10 lat,uczeni odkryli,że liczba heroinistów i śmierci z przedawkowania najbardziej wzrosła tam,gdzie sytuacja znacznie się pogorszyła.Podobny obraz przedstawiają stany na północnym wschodzie kraju,gdzie znajdują się skupiska zamkniętych centrów przemysłowych i kopalń.Tak się stało również na pólnocy Kalifornii i w niektórych południowych stanach,gdzie zapaść ekonomiczna panuje już od 10 lat.Im wyższy był poziom ubóstwa,problemów socjalnych i liczby rozwodów,tym częściej mieszkańcy umierali przez narkotyki.

 

Wszystko to,jak uważa Monnat,wskazuje,że epidemii opiatów nie można zwalczyć używając siły,niszcząc duże partie narkotyków i aresztując dostawców.Żeby ją pokonać,należy koniecznie uporać się z socjalnymi i ekonomicznymi problemami,popychającymi do zażywania narkotyków,oferując ludziom godne warunki życia,pracy,a także sprzyjające umocnieniu rodziny-oceniają uczeni.

Autor: 
РИА Наука Tłum.:Natalia Wójcik
Źródło: 

ria.ru

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.