W jaki sposób HIV rozprzestrzenia się w mózgu

 • Innowacyjny model może przewidzieć rozwój HIV w mózgu

• Odkrycia dokonała grupa naukowców opracowująca antywirusowy spray do nosa

• Zdaniem kanadyjskiego teamu spray dotrze do mózgu szybciej i może być bardziej skuteczny

 

Naukowcy opracowują spray do nosa, który pomógłby w walce z HIV. Trzeba jeszcze zbadać jak wirus rozprzestrzenia się w mózgu.

Zespół kanadyjskich naukowców pracuje nad stworzeniem nowej metody dystrybucji antyretrowirusowego leku, który mógłby dotrzeć do mózgu szybciej.

Ich nowa praca prezentuje pierwszy model służący do przewidywania progresji zakażenia HIV, co pozwoliło badaczom zobaczyć, jak choroba rozprzestrzenia się w mózgu.

Teraz mają nadzieję, że ich wnioski doprowadzą do bardziej skutecznego leczenia, co przyczyni się do zmniejszenia aktywnej infekcji mózgu.

Kanadyjscy naukowcy stworzyli pierwszy model służący do przewidywania rozwoju zakażenia HIV w mózgu. Opracowali spray do nosa, który, jak mają nadzieję, doprowadzi do bardziej efektywnego leczenia. Na zdjęciu: HIV przemieszczający się z krwią.

Przełomowe badanie zostało przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberty przy jednoczesnym wykorzystaniu matematyki, statystyki i neurologii.

Naukowcy stworzyli model, który może śledzić progresję zakażenia HIV w mózgu.

Wcześniej specjaliści mogli badać zakażenie mózgu tylko podczas autopsji.

Badacze wierzą, że już wkrótce będą wiedzieli jak rozwija się w mózgu zakażenie HIV i będą mogli wykorzystać te informacje do wyeliminowania wirusa z mózgu.

Weston Roda, doktorant Uniwersytetu powiedział: "Natura wirusa HIV pozwala mu przemieszczać się przez barierę krew-mózg w zakażonych makrofagach - białych ciałkach krwi - już w dwa tygodnie po zakażeniu.

„Leki antyretrowirusowe, terapia z wyboru w przypadku HIV, nie mogą tak łatwo wniknąć do mózgu”.

„Im więcej rozumiemy i możemy nakierować leczenie na rezerwuary wirusa, tym jesteśmy bliżej opracowania wspólnej strategii na rzecz walki z wirusem HIV.”

HIV w dwóch rodzajach komórek krwi

Naukowcy potwierdzili, że HIV może przetrwać w innym, słabiej zbadanym rodzaju białych krwinek.

Aż do kwietniowego odkrycia, leczenie i badania nakierowane były na blokowanie wirusów z limfocytów T, rodzaju białych krwinek, które są kluczem do układu odpornościowego.

Jednak badania przeprowadzone przez Uniwersytet Karoliny Północnej pokazują, że wirus może równie dobrze utrzymywać się wyłącznie w makrofagach, dużych białych krwinkach znalezionych w wątrobie, płucach, szpiku kostnym i mózgu.

Rewolucyjne odkrycie mogłoby wyjaśnić, dlaczego pomimo ogromnych sukcesów w zwalczaniu wirusa, żadne leczenie tak naprawdę nikomu do końca nie pomogło.

„Te wyniki są paradygmatem zmiennym, ponieważ pokazują, że również komórki inne niż komórki T mogą być rezerwuarem wirusa HIV, powiedziała dr Jenna Honeycutt, kierowniczka i była doktorantka, członkini grupy badawczej na Wydziale Chorób Zakaźnych UNC.

Badaczom udało się stworzyć model po przestudiowaniu danych od pacjentów, którzy zmarli w ciągu 5 do 15 lat od chwili zarażenia.

Następnie specjaliści połączyli otrzymane wyniki ze znanymi już procesami biologicznymi HIV.

„Nasze dalsze działania posłużą zrozumieniu innych rezerwuarów wirusa, takich jak jelito i opracowaniu modeli podobnych do tego, a także zrozumieniu ukrytych zainfekowanych populacji komórek w mózgu”, dodała badaczka.

„Po terapii antyretrowirusowej zarażone komórki mogą przejść w fazę uśpienia. Problem w tym, aby określić rozmiar ukrytej zarażonej populacji, by lekarze byli w stanie opracować strategię leczenia”.

Naukowcy z Yale University of California oraz uczelni w San Francisco i Północnej Karolinie już wcześniej odkryli ślady uszkodzeń mózgu po wczesnym zakażeniu HIV.

Stwierdzili, że stan taki może się pogarszać wraz z upływem czasu, jeśli ludzie nie podejmą terapii antyretrowirusowej chociaż przyznali, że efekty z uwagi na względy medyczne mogą być ograniczone.

Inne badania pokazują, że wirus może wpływać na mózg nawet wtedy, gdy jego poziom we krwi był niewykrywalny.

Leczenie HIV postępuje do tego stopnia, że codzienne przyjmowanie specjalnych tabletek może sprawić, że wirus będzie niewykrywalny i nieprzekazywalny.

Około 30% z 1,2 miliona Amerykanów z HIV osiągnęło niewykrywalny poziom wiremii [od tłum., za cd4.com.p, wiremia jest określeniem ilości wirusa (mierzonych liczbą kopii RNA wirusa) w mililitrze (ml) krwi; niektórzy określają ją jako „ładunek wirusa”, od angielskiego określenia „viral load”]

Człowiek z HIV staje się "nieoznaczalny", gdy leczenie nastawione na komórki T hamuje wirusa w jego krwi do poziomu tak niskiego, że nie można go wykryć za pomocą urządzeń pomiarowych.

Jeśli człowiek nie jest oznaczalny i jest leczony, nie może przekazać wirusa HIV partnerowi. Żadne badanie nie wykazało przekazania HIV przez osobę z nie wykrywalnym poziomem wiremii.

Na dzień dzisiejszy, nie wykrywalna wiremia jest prawie zawsze osiągalna przy codziennych dawkach leków antyretrowirusowych.

Autor: 
Cheyenne Roundtree/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Dailmotion

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.