Znaleziono antidotum na jad niebezpiecznej meduzy!

Australijscy naukowcy są przekonani, że udało im się znaleźć antidotum na jad najbardziej śmiercionośnego stworzenia na świecie- meduzy zwanej „morską osą”.

Już jedno ukąszenie tej meduzy powoduje niewyobrażalny ból i martwicę skóry, a jeśli żądło jest duże- zakłócenia w pracy serca i śmierć.

Jak donoszą australijskie media, „morska osa” może osiągać nawet 3 m i jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ potrafi pływać, a nie tylko unosić się na wodzie i przemieszczać wraz z jej nurtem.

Naukowcy z Uniwersytetu w Sidney próbowali zrozumieć sposób, w jaki funkcjonuje jad meduzy. Zespół badaczy odkrył, że by uśmiercić ludzkie komórki, jad musi zawierać cholesterol. Przetestowali zatem istniejące leki na obniżenie cholesterolu i obserwowali, czy będą blokować jad. Okazało się, że jeden to potrafił. Testy przeprowadzono na myszach i ludzkich komórkach. Szybko przekonano się, że zastosowany lek przeciwdziała martwicy skóry i w ciągu 15 minut wyraźnie zmniejsza ból wywołany ukąszeniem.

- Jeszcze nie wiemy, czy może zapobiec problemom związanym z pracą serca. Musimy kontynuować badania i poszukiwać podobnych środków, powiedział jeden z badaczy uczestniczących w pracach zespołu.

Naukowcy mają nadzieję na stworzenie kremu lub sprayu neutralizującego ukąszenie „morskiej osy”. Dotychczasowe dane mówią o dziesiątkach śmiertelnych ukąszeń rocznie i tysiącach hospitalizowanych poszkodowanych.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.