Hiszpania potwierdza pierwszy przypadek wykrytego w Zjednoczonym Królestwie wariantu koronawirusa

Rząd Hiszpanii ma otrzymać 4,5 miliona dawek szczepionki firmy Pfizer w ciągu kolejnych dwunastu tygodni

Samorząd terytorialny Hiszpanii poinformował o czterech przypadkach nowego wariantu wirusa w Madrycie. Wariant wirusa pojawił się ostatnio w Zjednoczonym Królestwie i uważa się go za szczególnie zaraźliwego.

Wszystkie cztery przypadki wykryto u osób, które niedawno wróciły ze Zjednoczonego Królestwa, poinformował w sobotę podczas konferencji prasowej wiceszef resortu zdrowia regionu madryckiego, Antonio Zapatero.

"Pacjenci nie są poważnie chorzy. Ten wariant łatwiej się przenosi, ale nie powoduje poważniejszej choroby", powiedział. "Nie ma powodów do niepokoju".

Poinformował również, że podejrzewa się trzy kolejne przypadki wariantu koronawirusa, ale wyniki będą znane dopiero we wtorek lub środę.

W piątek o przypadkach nowego wariantu poinformowały władze Libanu i Francji.

Od wtorku Madryt zablokował wszystkie przyjazdy ze Zjednoczonego Królestwa z wyjątkiem obywateli i mieszkańców Hiszpanii.

Hiszpański rząd ma otrzymać 4,5 miliona dawek szczepionki firmy Pfizer w ciągu następnych dwunastu tygodni. Według ministerstwa to ma wystarczyć, aby zaszczepić około 2,2 miliona ludzi.

Rząd spodziewa się, że do czerwca przeciwko wirusowi zostanie zaszczepionych od 15 do 20 milionów ludzi, spośród ich prawie 47-milionowej populacji.

Zakaz podróży

Eksperci obawiają się, że nowy szczep wirusa jest bardziej zaraźliwy. To skłoniło ponad 50 państw do nałożenia na Zjednoczone Królestwo ograniczeń związanych z podróżą.

Stany Zjednoczone poinformowały w czwartek, że każdy przybysz ze Zjednoczonego Królestwa będzie musiał wykazać negatywny wynik testu na COVID-19, podczas kiedy Chiny zawiesiły wszystkie loty z Wielkiej Brytanii z powodu nowego szczepu.

Innymi krajami, które zawiesiły podróże Brytyjczyków, są: Francja, Niemcy, Włochy, Niderlandy, Austria, Irlandia, Belgia, Kanada, Indie, Pakistan, Polska, Hiszpania, Szwajcaria, Szwecja, Rosja i Jordania.

Kraje arabskie Zatoki Perskiej: Arabia Saudyjska, Kuwejt i Oman, całkowicie zamknęły granice.

Władze Francji, po wprowadzeniu w tym tygodniu 48-godzinnego zakazu podróżowania, na powrót otworzyły swoje granice przybyszom ze Zjednoczonego Królestwa - częściowo po to, aby umożliwić powrót obywatelom Francji, ale również po to, aby zmniejszyć nagromadzenie towarów frachtowych. Przybyszom jednak zostały narzucone testy.

Autor: 
Tłum. Julia Karoń

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 2 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.