Jaka teoria kryje się za pierścionkiem zaręczynowym księżnej Diany?

Autor: AP TT NYHETSBYRÅN

Pierścionek zaręczynowy Diany ujrzał światło dziennie poraz pierwszy w lutym, 1981 roku. Wraz z nadejściem nowego sezonu „The Crown” fani ponownie zainteresowali się tym jakże legendarnym pierścionkiem. Jubiler zdradza ekscytujące ciekawostki o biżuterii.

W latach osiemdziesiątych zainteresowanie związkiem księcia Karola oraz księżnej Diany było ogromne. Kiedy Diana pokazała swój pierścionek zaręczynowy poraz pierwszy publicznie podczas sesji fotograficznej przy Pałacu Buckingham, stał się on bardzo szybko ikonicznym przykładem biżuterii. 

Do przyozdobionego szafirami oraz diamentami pierścionka dobrany został kostium w kolorze niebieskim. To oparte na faktach wydarzenie zostało przedstawione w ostatnim sezonie „The Crown”. W związku z tym ekscytacja pierścionkiem Diany ponownie wzrosła bardzo szybko.

W trzecim odcinku można zobaczyć scenę, w której książę Karol i królowa Elżbieta pozwalają Dianie wybierać między mnóstwem ozdób. Koniec końców decyduje się ona na niebiesko-biały pierścionek zaprojektowany przez dworskiego jubilerareprezentującego markę Garrard.

„Pasuje do moich oczu”

W serialu książę Karol żartuje sobie z Diany i pyta, czy wybrała właśnie ten pierścionek, ponieważ był najdroższy. Na to, Diana odpowiada:

– Przypomina mi on pierścionek zaręczynowy mojej mamy i pasuje do koloru moich oczu.

Doradcy królewscy zastanawiali się długo nad tym, czy wybór pierścionka przez Dianę przebiegł tak, jak przedstawia serial „The Crown”, czytamy na portalu Insider. Okazuje się, że pierścionek Diany faktycznie pochodzi od jubilera z Garrardu, który zapewniał rodzinie królewskiej biżuterię od 1843 roku.

– Istnieje wiele różnych teorii, które wyjaśniają, dlaczego Diana wybrała akurat ten pierścionek: kolory pasujące do jej oczu, królowa sama go wybrała lub jak cytowane są słowa Diany „Był największy”, przekazuje dziennikarzom Vogue UK Annie Sulzberger, badaczka serialu.

– Inni mówią, że dokonała takiego wyboru, ponieważ pierścionek był podobny do zaręczynowego pierścionka jej mamy. 

Biżuteria zaręczynowa Diany nie była jednak jedyna w swoim rodzaju. Jak czytamy na portalu Insider, pierścionek znajdował się w katalogu Garrardu już od lat osiemdziesiątych i mógł zostać kupiony przez kogokolwiek – pod warunkiem posiadania wystarczającej sumy pieniędzy w banku.

W roku 1981 pierścionek był wart od 63 000 do 67 000 funtów, co w przeliczeniu na dzisiejszą wartość pieniężną wynosi 110 068 funtów. Oznacza to, że jeden element biżuterii Diany kosztowałby aktualnie około 540 tysięcy złotych.

Autor: 
Alice Hermansson
Źródło: 

expressen.se

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 19 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.