
Jasnowidzenie i jasnosłyszenie to fascynujące badaczy paranormalne zjawiska.
Jasnowidzenie i jasnosłyszenie czyli zdolność widzienia i słyszenia rzeczy bez żadnych zewnętrznych bodźców, to paranormalne zjawiska, które fascynują specjalizujących się w badaniach halucynacjinaukowców. W ramach niedawnych badań, ekipa naukowców wyodrębniła cechy charakterystyczne warunkujące podatność danych osób na słyszenie głosów w swojej głowie.
Celem badania było zrozumienie, dlaczego niektóre osoby uznają słyszenie głosów za zjawisko paranormalne,podczas gdy dla innych stanowi ono objaw możliwego psychicznego zaburzenia.
Psychologowie Adam Powell i Peter Moseley przepytali 65 mediównależących do organizacji spirytystycznej Spiritualists’ National Unionktórzy twierdzą, że są zdolni do jasnosłyszenia. Zaproszono również 143 inne, zwerbowane w mediach społecznościowych, osoby. Badacze pragnęli zrozumieć, co odróżnia spirytystów od większości ludzi niezdolnych do słyszenia głosów zmarłych.
Nauka pochyla się nad zjawiskami paranormalnymi
Podczas badań 44,6% spirytystów przyznało, że słyszy głosy codziennie a 79% uściśliło, że tego typu doświadczenia stanowią istotną część ichcodzienności. Większość z nich twierdzi, że słyszy głosy w swojej głowie, ale 31,7% utrzymuje, że słyszy też głosy zmarłych pochodzące „z zewnątrz”. W porównaniu z innymi badanymi, spirytyści częściej wierzą w zjawiska paranormalne i zdają siębyćbardziej obojętni na to, co myślą o nich inni.
Osoby podające się za spirytystów, doświadczają pierwszego jasnosłyszenia w stosunkowo młodym wieku, mając około 20 lat. Według naukowców, przed przeżyciem tego doświadczenia większość z nich nie słyszała nigdy o spirytyzmie. Odkrywają to pojęcie dopiero w wyniku poszukiwań odpowiedzi mających wytłumaczyć im to, co ich spotyka.
Badanie wskazuje, że fakt iż ktoś twierdzi, że słyszy głosy zmarłych, rzadko jest skutkiem presji otoczenia. Przeciwnie, osoby te mówią o sobie jako o spirytystach gdyż ten status pozwala im wytłumaczyć zjawiska, jakich doświadczają. Wnioski ostatnich badań mogą pozwolić nam lepiej zrozumieć halucynacje słuchowe towarzyszące pewnym chorobom psychicznym takim, jak na przykład schizofrenia.
Tłumaczył: Bazyli Chara
slate.fr
Komentarze
Xznvml jvzura
Turign xcnvgk
Pxradu ppujyt
Avdkze czqubj
Rjffcx qzpfbv
Sycsmy kcjixa
Dodaj komentarz