W ludzkim ciele odkryto nowy organ!

Holenderscy naukowcy, zupełnie przypadkiem, dokonali niewiarygodnego odkrycia- znaleźli w ludzkim ciele nieznany organ!

Chodzi o, dotąd niezauważony przez lekarzy, zespół gruczołów ślinowych zlokalizowanych w obrębie głowy, donosi „Science Alert”.

Ten "nowy" organ został odkryty podczas badania zaawansowanym skanerem chorych z rakiem prostaty. Urządzenie wykorzystywało radioaktywną glukozę wstrzykiwaną pacjentom celem łatwiejszego wykrycia u nich ewentualnych guzów.

Tym razem skaner zauważył jednak coś zupełnie innego, a mianowicie zespół gruczołów w usytuowanych okolicy nosogardzieli.

- Ludzie mają trzy grupy dużych gruczołów ślinowych, ale nie w tym obszarze głowy. Wyobraźcie sobie, jak byliśmy zaskoczeni, kiedy to zobaczyliśmy, powiedział onkolog Vauter Vogel z Holenderskiego Instytutu Nowotworów.

Gruczoły produkują ślinę, która jest niezbędna do funkcjonowania naszego układu pokarmowego. Oprócz trzech dużych gruczołów istnieje wiele mniejszych, których nie można zobaczyć gołym okiem.

Nowo odkryty gruczoł nie jest małym gruczołem, ale, jak się teraz wydaje, czwartą parą dużych gruczołów. Znajdują się za nosem, nad podniebieniem, blisko środka czaszki.

Zaobserwowano je podczas badania skanerem u wszystkich 100 diagnozowanych pacjentów.

Ze względu na położenie, nazwano je rurkowatymi gruczołami ślinowymi.

Wielu zastanawia się, jak to możliwe, że „nowe” gruczoły nie zostały do ​​tej pory zauważone. Zdaniem ekspertów, przyczyną może być ich trudno dostępne położenie i fakt, że odkryto je dzięki najnowszej technologii CT.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

J.A.K./blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.