Chcecie żyć wiecznie? Niestety, matematycy twierdzą, że to nie możliwe.

Chociaż ludzie już dawno przekroczyli barierę wieku, starość jest fazą życia, od której nikt nie może uciec. Jak pokazują najnowsze badania, to akurat nigdy się nie zmieni.

Starość i śmierć są naszym udziałem, bez względu na to, co robimy, by powstrzymać ten proces. Starzenie się jest procesem naturalnym, ale niektórych to nie powstrzymuje przed próbami jej zatrzymania lub nawet oszukania.

Poszukiwanie „Świętego Graala” wiecznej młodości jest marzeniem wielu z nas. Naukowcy z Uniwersytetu w Arizonie zasmucili jednak wszystkich, którzy wierzą, że można je zrealizować. Opublikowali studium udowadniające, że powstrzymanie starzenia jest z punktu widzenia matematyki niemożliwe.

Zdaniem głównej autorki pracy Joanny Massel, starzenia nie da się uniknąć. Logicznie, teoretycznie i matematycznie rzecz ujmując nie ma możliwości ucieczki od starości. Badacze wyjaśniają dlaczego. Otóż, każda komórka naszego ciała pełni dwie przeciwstawne role : zabezpiecza własny byt i broni organizmu, którego jest częścią. W czasie procesu starzenia się, na poziomie komórkowym mają miejsce dwie sytuacje.

Pierwsza : komórki spowalniają i przestają pełnić swoje funkcje. Na przykład komórki włosa przestają produkować pigment.

Druga : niektóre komórki zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany, co może doprowadzić do powstania nowotworu.

To przeciwstawne połączenie przypomina sytuację bez wyjścia Paragraf-22 (paradoksalna sytuacja, w której jednostka nie może uciec z powodu sprzeczności).

Innymi słowy, gdy zdrowe komórki słabną, pozwalają komórkom raka namnażać się. Walcząc z komórkami rakowymi, pozwalamy na gromadzenie się komórek będących w letargu.

- Jesteśmy w pułapce, bo albo dochodzi do namnażania się komórek raka, albo zostajemy z mnóstwem komórek, które już niczemu nie służą, mówi Joanna Messel.

Gdy człowiek normalnie się starzeje, życie każdej komórki poświęca się w imię zdrowia całego organizmu. Innymi słowy, pojawienie się każdej nowej komórki służy zdrowiu całego ciała, a nie poszczególnych komórek. Ostateczny triumf antagonistycznej interakcji oznacza, że w organizmie dochodzi do gromadzenia się martwych komórek lub umierających, co niestety zawsze prowadzi do starzenia.

Z drugiej strony, pozbywanie się komórek będących w letargu w imię konkurencyjnej przewagi, daje pole manewru dziewiczym komórkom raka.

Nie ma wyjścia, bez względu na to, co robicie. Aby to udowodnić, naukowcy przedstawili model matematyczny wyjaśniający, dlaczego starzenie się jest procesem nieuchronnym i przedstawiający wewnętrzną charakterystykę organizmów wielokomórkowych, przekazuje portal Logično.com.

Może jesteście w stanie spowolnić proces starzenia, ale nigdy nie będziecie w stanie go powstrzymać.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

PNAS

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.