Czeka nas straszna przyszłość. Hakerzy już wkrótce mogą manipulować naszą pamięcią

Naukowcy ostrzegają : rozwój tak zwanych neurostymulatorów może doprowadzić do antyutopijnego scenariusza, w którym hakerzy tworzą fałszywe wspomnienia i implantują je do ludzkich mózgów.

Ludzki mózg jest wrażliwy i podatny na manipulację za pomocą wszczepialnych urządzeń medycznych takich, jak te wykorzystywane w leczeniu choroby Parkinsona, które są przedmiotem badań naukowców z Oxfordu i rosyjskiej firmy zajmującej się cyber bezpieczeństwem "Kasperski".

Jak twierdzą naukowcy, w ciągu nadchodzących dziesięcioleci, rozwój nowych technologii doprowadzi do tego, że implanty wzmacniające ludzką pamięć będą dostępne w sprzedaży. Za 20 lat technologia umożliwi "nieograniczoną kontrolę nad wspomnieniami”.

Rozwój takich technologii przyniesie spore korzyści dla zdrowia i otworzy możliwości dla pojawienia się technologii zwiększających zdolności mózgu, ale również przyniesie ze sobą zagrożenie wykorzystywania ich w nieetycznych celach.

- Wśród zagrożeń, jakie mogą się pojawić, jest masowa manipulacja ludźmi za pomocą implantowania lub wymazywania wspomnień na użytek wydarzeń politycznych lub konfliktów, ostrzegają naukowcy.

Istnieje obawa, że cyber szpiedzy będą chcieli wejść w posiadanie implantów, będą kraść, wymazywać lub "blokować" wspomnienia (na przykład dla okupu), piszą naukowcy w raporcie "Rynek wspomnień: trzeba przygotować się na czasy, gdy cyber przestępcy wezmą na cel waszą przeszłość”.

Raport ten dziwnie przypomina epizod z serialu "Black Mirror": implant mózgowy umożliwia użytkownikom zapis, a następnie "uwolnienie" wszystkiego, co kiedykolwiek widzieli i słyszeli.

Przeprowadzona kiedyś ankieta wykazała, że 29 % oglądających ten epizod przyznało, iż chciałoby móc korzystać z takiej technologii.

Amerykańska Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności DARPA przeprowadziła już eksperymenty pokazujące, że możliwe jest wzmocnienie ludzkiej zdolności do tworzenia pamięci krótkotrwałej.

- Istnieje już hardware i software, który to umożliwi. Neurostymulatory, implanty mogące stymulować mózg do odnawiania swoich funkcji, są wykorzystywane w leczeniu objawów choroby Parkinsona, a nawet depresji. Nie musimy długo czekać na powstanie "protez pamięci". Być może już za pięć lat będziemy mogli elektronicznie rejestrować sygnały mózgowe budujące wspomnienia, wzmacniać je lub zmieniać zanim powrócą do mózgu, twierdzą badacze.

Autor: 
I.Z.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.