Czy można umrzeć ze śmiechu? Historie tych ludzi pokazują, że można

Stare przysłowie mówi, że śmiech jest najlepszym lekarstwem. Ale, jak pokazuje historia, w bardzo ekstremalnych przypadkach śmiech zamiast leczyć doprowadził do śmierci.

Zdaniem wielu lekarzy, faktycznie byli tacy, którzy umarli ze śmiechu. Na przykład grecki filozof Hrisip i szkocki pisarz Thomas Urquhart– śmiali się tak bardzo, że doprowadziło to albo do zawału serca albo do uduszenia.

Do tego rodzaju nieszczęśników należał również Aleks Michel- Anglik, który umarł ze śmiechu w 1975 roku. Cierpiał z powodu nieprawidłowej pracy serca, choroby znanej jako wydłużony odstęp QT, przy którym nadmierne pobudzenie może sprawić, że serce robi niezwykle długie przerwy miedzy kolejnymi skurczami. Choroba plus 25-minutowy śmiech spowodowały u biedaka śmierć.

Nieprawidłowa praca serca to nie jedyna przyczyna śmierci w czasie śmiechu. Martín I el Humano – król Aragonii miał problemy z trawieniem. Umarł w 1210 roku śmiejąc się parę godzin po tym, jak dworzanie opowiedzieli mu bardzo śmieszny dowcip. Ta historia budzi jednak zastrzeżenia.

Podobnie jest z przypadkiem Thomasa Urquharta, który umarł w 1660 roku ze śmiechu po tym, jak usłyszał, że Karol II wkrótce zajmie Anglię, Irlandię i Szkocję.

Co do Hrisipa uważa się, że zmarł w III wieku p.n.e. po tym, jak zobaczył osła jedzącego figi. Poprosił służącego, żeby podał zwierzęciu jeszcze wino, po czym sam umarł ze śmiechu.

Według niektórych, Hrisip umarł albo w wyniku ataku serca albo zatrucia alkoholem.

Na długo przed nim, pierwszym w historii przypadkiem śmierci ze śmiechu był grecki malarz Zeuksid (żyjący w V wieku p.n.e.). Rzekomo nieatrakcyjna kobieta zamówiła u niego obraz Afrodyty, namalowany na jej podobieństwo.

Gdy malarz zobaczył brzydką Afrodytę, umarł ze śmiechu. Nie ma jednak dowodów, że to właśnie przyczyniło się do jego śmierci.

Historia nowożytna wspomina o Duńczyku nazwiskiem Ole Bentsen, który umarł ze śmiechu oglądając film “Rybka zwana Wandą”. Przypuszcza się jednak, że taki news mógł wyciec z tabloidu “Wiki world news”, donosi portal Allthatsinteresting.com.

Nie wiadomo, czy jest jakaś nieznana medyczna przyczyna doprowadzająca do śmierci ze śmiechu. Jeśli nie, to czy zdrowy człowiek faktycznie może umrzeć ze śmiechu?

Autor: 
M. Milikšić/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

allthatsinteresting.com

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
12 + 7 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.