DNA zawiera jeszcze więcej informacji niż myśleliśmy

Fizycy teoretyczni potwierdzili, że DNA to nie tylko zakodowana informacja określająca kim jesteśmy – to też mechanizm kontrolujący samo DNA. Decyduje on, które geny mają być aktywne wewnątrz naszych ciał.

Część biologów wiedziała o tym od lat i byli w stanie wyliczać białka odpowiedzialne za skręcanie się nici DNA w podwójną helisę. Ale teraz grupa fizyków zademonstrowała po raz pierwszy symulację, jak ta ukryta informacja kontroluje ewolucję naszego gatunku.

 

Cztery litery kluczem do DNA

James Watson i Francis Crick odkryli w 1953 roku, że kod DNA determinujący kim jesteśmy, jest skonstruowany z sekwencji liter G, A, C, T.

Porządek tych liter decyduje o tym, które białka są wytwarzane w naszych komórkach. Jeśli więc masz brązowe oczy, to dlatego, że twoje DNA zawiera konkretny układ liter, które kodują białko odpowiedzialne za ciemny pigment tęczówki.

Ale to nie cała historia, bo wszystkie komórki w twoim ciele rozpoczynają się od takiego samego kodu DNA. Mimo to, każdy organ ma inną funkcję – komórki twojego żołądka nie potrzebują produkować brązowego białka oka, ale enzymy trawienne. Jak więc to działa?

Naukowcy zainteresowali się skręcaniem nici kodu genetycznego

W latach 80. naukowcy odkryli, że to sposób, w jaki DNA jest skręcone, kontroluje ten proces. Czynniki środowiskowe też mogą odgrywać wielką rolę, jak na przykład stres, który włącza i wyłącza określone geny.

Ale mechanika skręcania DNA jest oryginalnym mechanizmem kontrolnym. To dlatego, że każda pojedyncza komórka w ciele zawiera około 2 metrów DNA, dlatego by się w nich zmieścić muszą być ściśle zwinięte.

Sposób w jaki DNA jest zwinięte, kontroluje, które geny są „odczytywane” przez resztę komórki. Te, które są zwinięte we wnętrzu nie będą ekspresjonowane jako białka, ale te na zewnątrz – będą. To wyjaśnia, dlaczego różne komórki zawierają to samo DNA, ale pełnią odmienne funkcje.

W minionych latach, biolodzy zaczęli wyszczególniać mechaniczne sygnały, które decydują o sposobie skręcenia DNA, chwytając poszczególne fragmenty kodu lub zmieniając kształt szpuli, wokół której jest zwinięte.

Co z tym wszystkim mają wspólnego fizycy teoretyczni? Zespół z Uniwersytetu Leiden w Holandii spojrzał na ten proces w skali pełnego genomu, potwierdzając za pomocą symulacji komputerowych, że te mechaniczne sygnały są zakodowane w DNA.

Fizycy, pod kierownictwem Helmuta Schiessela, przeprowadzili symulacje w odniesieniu genomu drożdży, a później losowo przypisywali im drugi poziom informacji DNA, wraz z mechanicznymi sygnałami.

Wykazali, że te sygnały wpłynęły na sposób skręcenia DNA i ekspresję białek – kolejne dowody, że mechanika DNA jest zapisana w samym kodzie genetycznym i że jest równie ważna w naszej ewolucji, jak sam kod.

 

Od mutacji do kontroli chorób

To oznacza, że badacze dowiedli istnienia więcej niż jednego sposobu, w jaki mutacja DNA może na nas wpłynąć: zmieniając litery w kodzie genetycznym albo zmieniając mechaniczne sygnały wpływające na sposób skręcenia DNA.

I znów, to potwierdzenie faktów, o których wie wielu biologów. To, co naprawdę zaskakuje, to fakt, że symulacja komputerowa otworzyła naukowcom możliwość manipulowania sygnałami decydującymi o kształcie DNA – co oznacza, że pewnego dnia mogą być zdolni do takiego manipulowania „upakowaniem” DNA, by ukryć niektóre geny, zwłaszcza te wywołujące część chorób.

Do tego jeszcze długa droga, ale im bardziej naukowcy rozumieją jak DNA jest kontrolowane i zwijane, tym są bliżej, by ten proces usprawnić.

Przeczytaj oryginalny artykuł w serwisie Science Alert. Copyright 2016.

 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.