Do 2070 roku długość życia wyniesie 125 lat. Naukowcy przewidują, że długość życia będzie rosła

 • Nikt do tej pory nie żył dłużej, niż 122 lata; takiego wieku doczekała Jeanne Kalman

• Jednak holenderscy naukowcy przewidują, że wciągu pięciu dekad człowiek osiągnie 125 lat życia

• Pierwszą osobą, która dożyje tego wieku będzie najprawdopodobniej Japonka

• Według ekspertów, jest to związane z dietą rybną i skuteczną opieką medyczną

 

Wielu z nas chętnie żyłoby długo, by otrzymać w wieku 100 lat telegram od królowej. Ale naukowcy twierdzą, że człowiek może dożyć tylko do 125 lat ; takiego wieku możemy doczekać w ciągu zaledwie dwóch pokoleń. Nikt do tej pory nie żył dłużej, niż 122 lata. Takiego wieku dożyła zmarła w 1997 roku paląca papierosy Francuzka Jeanne Calment.

Jednak holenderscy naukowcy przewidują, że do 2070 roku kobieta osiągnie rekordowe 125 lat. Pierwszym człowiekiem, który osiągnie taki wiek będzie najprawdopodobniej Japonka. Japończycy żyją najdłużej na świecie, co specjaliści przypisują diecie bogatej w ryby i dobrej opiece medycznej.

Naukowcy z Uniwersytetu w Groningen w Holandii i Holenderskiego Interdyscyplinarnego Instytutu Demograficznego mówią, że swoje przypuszczenia opierają na gwałtownym wzroście liczby stulatków. Tylko w Wielkiej Brytanii liczba stulatków prawdopodobnie wzrośnie z nieco ponad 14 500 w 2015 roku do 1,5 mln do końca wieku. Zapewnienia opublikowane w czasopiśmie Nature zostały zakwestionowane przez amerykańskich naukowców, którzy w zeszłym roku udowadniali, że długość życia człowieka zatrzymała się na 115 latach.

Mówią oni, że szanse na dożycie 125 lat w 2070 ma 1 osoba na 20 0000.

 

Długowieczni

Uzasadniając nowe badanie, profesor Fanny Janssen z Uniwersytetu w Groningen powiedziała : „Pokolenie stulatków szybko rośnie i chociaż teraz ich szanse doczekania ponad 100 lat są niewielkie, wraz ze wzrostem populacji prawdopodobieństwo, że doczekają znacznie bardziej sędziwego wieku zwiększą się”.

Ludzie żyją znacznie dłużej, niż kiedykolwiek wcześniej i dalej tak będzie, bo poprawiają się warunki społeczno-gospodarcze, wzrasta poziom życia, poprawiają się warunki mieszkaniowe i pomoc medyczna, od antybiotyków do statyn.

"125- latką najprawdopodobniej będzie kobieta, bo kobiety mają biologiczną przewagę i przejawiają skłonność do znacznie mniej ryzykownych zachowań, niż mężczyźni.

 

Spory

Spór o to, jak długo ludzie mogą żyć w nadchodzących dziesięcioleciach został spowodowany publikacją w październiku ubiegłego roku, w piśmie Nature. Publikacja dotyczyła sugestii, że 115 lat może być limitem naszego życia. Grupa naukowców z Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku przeanalizowała międzynarodową bazę danych na temat długości życia, w której znajdowały się informacje na temat wieku śmierci wśród ludności z 41 krajów, w tym Wielkiej Brytanii, w okresie od 1968 do 2006 roku. Okazało się, że ludzie żyją dłużej, choć tylko do pewnego momentu. Przychodzi bowiem czas, kiedy zniszczenie naszych komórek spowodowane starością pokonuje je i zmusza do śmierci.

 

Najstarszy mężczyzna na świecie

W zeszłym miesiącu w Indonezji, mężczyzna imieniem Sodimedio zmarł w wieku podobno 146 lat, co czyni go najstarszym człowiekiem, jaki kiedykolwiek żył na świecie. Według dokumentów, urodził się w grudniu 1870 roku. Eliksir na długie i zdrowe życie może stać w waszej szafie, w postaci na przykład oliwy z oliwek, informował w kwietniu MailOnline. Jak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Stanforda, forma tłuszczów zawartych w podstawowych składnikach spożywczych może pomóc ludziom osiągnąć wiek 100 lat. Ale uwaga – mogą one wpłynąć na wagę, o czym świadczą przeprowadzone na robakach najnowsze testy z jednonienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Zwierzęta karmione zdrowymi związkami żyły dłużej, chociaż nie uniknęły otyłości- przyczyny przedwczesnej śmierci, zwiększającej ryzyko chorób serca i cukrzycy. Eksperci uważają, że uzyskane wyniki mogą okazać się przydatne również dla ludzi, ponieważ mamy ze zwierzętami wiele wspólnych cech.Pani Calment jest najstarszą kobietą, której wiek w chwili śmierci oficjalnie sprawdzono. Badania amerykańskich naukowców zostały zakwestionowana przez pięć zespołów badawczych publikujących w piśmie Nature.

 

Nie ma ograniczeń wiekowych

Holenderscy naukowcy twierdzą, że 125 lat to wiek, jaki możemy osiągnąć do 2070 roku, Bazują oni na prawdopodobieństwie śmierci uwzględnionym dla osób w wieku 109 lat i starszych. Metodę tę krytykują autorzy niniejszego raportu. Zespół z Uniwersytetu McGill w USA zbadał, czy istnieje ograniczenie długości ludzkiego życia.

Biolog, Doktor Hekimi Siegfried powiedział : "My po prostu nie wiemy, jaka mogłaby być granica życia. Ze względu na tendencję sadzimy, że maksymalna i średnia długość życia mogą, w dającej się przewidzieć przyszłości, rosnąć.” Nowojorski team obronił swoje badania, a ich współautor profesor Jan Vijg powiedział : „Nigdy nie mówiliśmy, że człowiek nie mógłby doczeka 125 lat, a być może nawet więcej. Jednak, szanse na to są bardzo, bardzo małe. Przydarzyć się to może jednej osobie na 20 000 żyjących. Naukowcy wyjaśnili, że krytyka płynąca z Holandii opiera się na „niewłaściwej interpretacji naszych wyników, niczym niepotwierdzonych przypuszczeniach i niepopartej prawdziwymi danymi ekstrapolacji. Pani Calment, kiedy zmarła w 1997 roku, miała 122 lata i 164 dni. Przeżyła swojego męża, który zmarł w wieku 73 lat, wypalając po dwa papierosy dziennie i jeżdżąc na rowerze w wieku 100 lat.

Autor: 
Victoria Allen/Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

The Daily Mail

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
11 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.