Genetykom udało się odwrócić proces starzenia się skóry

Podczas wyjątkowego eksperymentu, genetykom z Uniwersytetu w Alabamie udało się, na razie u myszy, odwrócić proces starzenia. Naukowcy odkryli, jakie zmiany w komórkach wywołują pojawienie się zmarszczek, wypadanie włosów i siwienie. Najpierw u myszy, za pomocą terapii antybiotykowej, sztucznie przyspieszono starzenie. Po zaprzestaniu terapii okazało się, że utracone włosy zaczęły odrastać i to bez cienia siwizny.

W pierwszej części eksperymentu wykorzystano antybiotyk wywołujący starzenie, tzn. powodujący dysfunkcję mitochondriów w komórkach. Genetycy celowo wywołali starzenie myszy dodając zwierzętom do jedzenia i picia doksycyklinę, która negatywnie wpływa na enzym niezbędny w replikacji mitochondrialnego DNA.

Gdy się starzejemy, mitochondria będące źródłem energii komórek, zaczynają pracować nieprawidłowo. Ze względu na to, że mitochondria wytwarzają 90% energii potrzebnej żywym komórkom, obniżenie ich funkcji powoduje rozwój chorób charakterystycznych dla ludzi starych, na przykład chorób kardiologicznych lub nowotworowych.

Po 4 tygodniach przyjmowania doksycykliny myszy zaczęły siwieć i łysieć, stały się apatyczne i ospałe. Po 4-8 tygodniach ich skóra zaczęła się marszczyć.

Doksycyklina zwiększyła u myszy liczbę komórek skóry, spowodowała nienormalne stwardnienie jej warstwy zewnętrznej, wywołała choroby włosów i przyczyniła się do rozwoju stanów zapalnych objawiających się zmianami dermatologicznymi. Po zaprzestaniu podawania antybiotyku, myszy „odmłodniały”, ponieważ nastąpiła u nich odnowa DNA mitochondrialnego.

- O ile wiemy, nikt nigdy tego nie zauważył, powiedział Keshav Singh, profesor genetyki na wydziale medycznym UAB.

Chociaż podawanie myszom doksycykliny wpływało na proces starzenia skóry, na innych organach nie zauważono poważniejszych zmian, a to mogłoby oznaczać, że mitochondria spełniają różne role w różnych częściach ciała.

Odkrycie z udziałem myszy może stać się podstawą pracy nad prewencyjnymi i terapeutycznymi lekami, które byłyby w stanie wzmocnić funkcje mitochondrialne zapobiegając tym samym starzeniu się skóry i włosów oraz umożliwiając leczenie schorzeń, w których znaczącą rolę odgrywa nieprawidłowa praca mitochondriów, donosi chorwacki "24sata".

- Możliwość usuwania zmarszczek i zmian w kolorze włosa w wyniku rozwiązania problemów z dysfunkcją mitochondriów jest zaskakująca, powiedział Sin.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

24sata.hr

Komentarze

Wysłane przez fx (niezweryfikowany) w
Wszystko fajnie ale co to daje jak i tak trzeba umrzeć przecież to przykre wiedząc o tym ze kiedyś nadejdzie taki czas że stracimy naszych rodziców a potem sami kiedyś odejdziemy a co mają powiedzieć rodzice tych chorych dzieci które w cale nie mogą się poruszać tylko leżą przecież jak zabraknie ich rodziców to oni skończą w domach opieki a tamto to raczej na pewno szybko odejdą bo tam nikt się nimi tak nie zajmie jak rodzice a po za tym to przykre widzieć jak świat się zmienia jak idzie do przodu a człowiek wie ze nadejdzie taki moment ze będzie musiał to wszystko zostawić to jest bardzo przykre wiadomo że jak naukowcom udało by się tak zrobić by człowiek nie musiał w pewnym momencie rozstawać się ze światem to nie było by to tanie ale przynajmniej człowiek miał by jakiś wybór i nie musiał wycierpieć po stracie kogoś bliskiego a poza tym trzeba pamiętać ze świat jest piękny i żal jest na pewno każdemu go w pewnym momencie opuszczać

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
17 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.