HAKUJCIE SWÓJ MÓZG! BADACZKA TWIERDZI, ŻE PAMIĘĆ MOŻNA WZMOCNIĆ ZA POMOCĄ 3 METOD

Zdaniem doktor Julii Sho, pamięcią ludzką manipuluje się w zasadzie codziennie. Uczona nazywa to hakowaniem pamięci. Naukowiec, psycholog i wykładowczyni Uniwersytetu w Londynie opowiada, jak możemy zmienić wspomnienia, a właściwie zabezpieczyć je w taki sposób, by nikt inny nie był w stanie ich zmienić.

- Mówimy o sytuacji, w której ktoś obcy lub nawet wy sami możecie wejść w swoje wspomnienia i manipulować nimi, powiedziała badaczka.

Wspomnienia najczęściej dotyczą naszych osobistych doświadczeń, ale ich ranga może mieć ważne skutki na przykład w polityce, czy sądownictwie. Jeśli chodzi o manipulację ludzkimi wspomnieniami, zmienianie tego, co pamiętamy może mieć ogromny wpływ na nasze realne życie.

- Zmuszając kogoś do ponownego przeżywania jakiegoś zdarzenia, które w rzeczywistości nie miało miejsca, zaburzacie jego właściwe wspomnienia, a to już pierwszy krok do manipulacji, wyjaśnia psycholog.

Jak zatem pozbyć się kogoś, kto chce szperać w naszych wspomnieniach ?

- Jeśli zrozumiecie, w jaki sposób można manipulować wspomnieniami, stosując określone metody nauczycie się wzmacniać własną pamięć.

Badaczka twierdzi, że pamięć można wzmocnić za pomocą trzech metod.

- Ślady waszych wspomnień muszą być dość wyraźne. Co to oznacza ? Otóż, gdy staracie się przypomnieć sobie jakieś zdarzenie, przypomnijcie sobie, jak się wtedy czuliście, jak wyglądało tamto miejsce, jak pachniało. Będziecie lepiej coś pamiętać, jeśli wspomnienia połączycie ze zmysłami, mówi.

Jej zdaniem, dobrze jest również zapisać większą część informacji na temat jakiegoś zdarzenia, ponieważ wspomnienia są wprawdzie intensywne, ale bywają nietrwałe.

-To nieuniknione, że wyrzucicie z pamięci ocenę zdarzenia. Nie próbujcie zapamiętywać cudzych opinii, ani doświadczeń. Zachowajcie w pamięci to, co chcecie. Swoje, a nie swoje i cudze, dodaje.

Ostatnią techniką, o której mówi psycholog jest łączenie zdarzeń z elementami nietypowymi . Musicie uczynić wspomnienia czymś niezwykłym, wyjątkowym. Lepiej zapamiętacie rzeczy, które znacznie różnią się od przeciętnych, bo będziecie z nimi w dłuższej interakcji.

 

Badaczka wyjaśnia, że manipulację wspomnieniami w znacznie mierze ułatwiają reklamy i ogłoszenia, które w ludzkim mózgu tworzą związki same w sobie nieistniejące.

- Na przykład, coca-cola niemal zawsze kojarzy się ze szczęściem. W przyszłości, łączenie produktu z emocjami będzie znacząco wpływać na człowieka przy podejmowaniu decyzji o zakupie, mówi.

Tak samo ze współczesną komunikacją polityczną. Politycy tacy, jak Donald Trump na ogół zawsze chcą wiązać swoją osobę z pozytywnymi emocjami.

- Politycy opierają się na założeniu, że za jakiś czas niczego nie będziecie pamiętać. Wiedzą, że ludzi łatwo zbić z tropu i zmieniać ich wspomnienia, wyjaśnia badaczka.

Manipulując wspomnieniami łatwo będzie można wpływać na podejmowanie decyzji.

Tłum. Emila Liberda

​Źródło : Jutarnji , M. B.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
1 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.