Ludzie będą mogli malować za pomocą telepatii

Japońscy naukowcy wymyślili metodę czytania myśli za pomocą obrazów, żeby w przyszłości ludzie mogli tworzyć wykorzystując do tego telepatię.

Grupa naukowców z Uniwersytetu Kioto, we współpracy z licznymi instytucjami naukowymi, opublikowała na platformie naukowej BIORXIV wyniki swoich badań. Chodzi o badania nad możliwością wykorzystania sztucznej inteligencji do dekodowania myśli.

Za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego mózgu, komputery już od 7 lat są w stanie reprodukować pewne obrazy, które ludzie widzą albo, o których myślą.

Do tej pory, ta reprodukcja była bardzo prosta i ograniczała się albo do nieskomplikowanych obrazów binarnych, takich jak białe i czarne litery, albo prostych form geometrycznych, albo komputerowo rysowanych "kalamburów"- na podstawie wcześniej przygotowanych dla komputera kategorii takich, jak ptaki lub człowiek.

Naukowcom z Kioto udało się rozwinąć nową technikę dekodowania aktywności mózgu.

Technika ta umożliwia komputerom dekodowanie bardzo skomplikowanych obrazów, z wielowarstwowymi kolorami i strukturami, jak na przykład obraz ptaka i człowieka w kowbojskim kapeluszu.

Możliwe zastosowania nowej techniki wizualizacji są ogromne.

Z jej pomocą ludzie mogliby malować i tworzyć sztukę wyobraźnią, a komputery "fotografowałyby" sny i halucynacje pacjentów chorych psychicznie.

"Współpraca" komputera i mózgu mogłaby pewnego dnia umożliwić komunikację obrazami lub myślami. Innymi słowy - telepatię.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Srna

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.