Mały krok ku wielkiej zmianie. Filozofia kaizen

Ze stoickim spokojem, wytrwale, poprzez ciągłe doskonalenie wg filozofii kaizen, można dojść do celu, który sobie postawiliśmy. Japońska filozofia z powodzeniem może być stosowana w różnych aspektach życia osobistego. Po model kaizen sięgają firmy na całym świecie. Jej kluczowe słowa to ciągły rozwój i metoda małych kroków.

 

Powstanie filozofii kaizen

Kaizen z japońskiego znaczy Kai- zmiana, Zen- dobrze, jest filozofią japońską, której główne założenie to ciągłe rozwijanie oraz ulepszanie metodą małych kroków.

Zalążki filozofii powstały w Stanach Zjednoczonych podczas Wielkiego Kryzysu. Następnie została sprowadzona po II wojnie światowej do Japonii, kiedy to siły okupacyjne pod dowództwem generała Douglasa MacArthura rozpoczęły odbudowę zniszczonego, w skutek działań wojennych, kraju. A potem znów, w latach 80. XX w., pojawiła się w USA. Za jej guru i propagatora uważany jest Japończyk Masaaki Imai. Założył on Kaizen Instytute oraz napisał książki o tematyce związanej z filozofią i zarządzaniem wg. kaizen.

Filozofia małych kroków stosowana jest z powodzeniem w rozmaitych przedsiębiorstwach małych i dużych, przeniesiona na grunt osobisty sprawdza się też doskonale, pomagając osiągnąć wybrane cele. U jej podstaw leży ciągły rozwój, który przekłada się na polepszenie jakości życia i wydajności firmy. Kaizen swoje zastosowanie znalazła m.in. w największych japońskich firmach motoryzacyjnych takich jak Toyota, Honda, Mazda czy w firmie elektronicznej Sony.

 

„Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku”

Głównym celem filozofii jest ciągły, nieustanny rozwój i doskonalenie. Ciągły rozwój wymaga działania człowieka w każdej dziedzinie życia: w domu, pracy, organizacji czy w drużynie sportowej.

Aby osiągać wielkie cele, kaizen uczy, żeby wprowadzać duże zmiany małymi krokami. Wielka rewolucyjna zmiana wywróciłaby bowiem nasz świat do góry nogami. Wiązałaby się także z poczuciem lęku na otwarcie się na coś nowego w zbyt szybkim tempie. Dlatego kaizen stosuje metodę małych kroków, które eliminują lęk i przyzwyczajają powoli mózg do nadchodzącej zmiany. Żeby zacząć osiągać cele i zmienić obecną sytuację, trzeba wykonać krok do przodu. Jak mawiał Lao Cy, chiński filozof: „ Nawet najdłuższa podróż zaczyna się od jednego kroku”.

Twój mózg jest zaprojektowany tak, by przeciwstawiać się zmianom. Jednakże podejmując małe kroki, zmieniasz swój układ nerwowy tak, że: usuwa on blokady twórczego myślenia, omija reakcję „walki lub ucieczki”, tworzy nowe połączenia między neuronami, dzięki czemu Twój mózg ochoczo włącza się w proces zmiany, co bardzo skutecznie zbliża Cię do wyznaczonego celu. (Maurer R., 2013, s. 23)

Wykorzystanie filozofii kaizen przyda się m.in. gdy próbujesz uczyć się języka obcego, ale narzekasz na zbyt mało wolnego czasu. Wstań więc codziennie 10 minut wcześniej i poświęć ten czas na naukę nowych słówek. Co dzień przyswajaj je, wykorzystując owe 10 minut. Dzięki temu w ciągu miesiąca zauważysz jakie postępy wykonałeś w nauce.

Innym przykładem jest ograniczenie picia kawy. Jeśli uważasz, że pijesz za dużo małej czarnej, to z każdym tygodniem zmniejszaj jej ilość do 1/5 aż poczujesz, że możesz całkowicie wyeliminować kawę ze swojego codziennego menu.

 

Kaizen w przedsiębiorstwie

Podstawową zasadą kaizen w biznesie jest stałe zaangażowanie i chęć ciągłego podnoszenia jakości firmy oraz produktu. W rozwój i polepszenie jakości przedsiębiorstwa zaangażowani są wszyscy pracownicy, począwszy od szeregowych wykonawców, a skończywszy na kadrze zarządzającej. Każdy pracownik staje się integralną częścią firmy i powinien dążyć do samodoskonalenia oraz prób wpływania na firmę, dzięki czemu przyczynia się do jej rozwoju. Menedżerowi zaś powinni tak kierować swoim zespołem, aby każdy dzień był kolejnym krokiem ku rozwojowi firmy i przynosił pozytywne zmiany oraz dobre rezultaty.

Kaizen, poprzez stopniowe doskonalenie wszelkich aspektów działalności firmy, dąży do osiągnięcia następujących celów: skrócenia czasu realizacji procesu pracy oraz poprawę jakości, dostosowania technicznego elementów systemu, tworzenia kryteriów oceny i nagradzania, redukcji kosztów oraz poprawieniu ergonomii stanowisk roboczych. ( źródło: Wikipedia).

Filozofia kaizen stosowana w życiu codziennym , w sukcesywny sposób pomaga realizować rozmaite cele. Ponadto uczy cierpliwości, samodyscypliny oraz wytrwałości. Kształtuje osobowość. Zarządzanie wg modelu kaizen przyczynia się do ogólnego rozkwitu firmy poprzez wspólne działanie pracowników wszystkich szczebli oraz przez ciągłe doskonalenie.

Autor: 
Monika Szymańska
Źródło: 

Maurer R., (2013). Filozofia kaizen. Jak mały krok może zmienić Twoje życie, Helion-Sensus, Gliwice

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
4 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.