Mnemotechniki. Nie utrudniajmy sobie życia!

Nie potrzebujesz lat treningu, żeby uczyć się efektywnie. Wystarczy poznać kilka prostych mnemotechnik.

 

Dla ciągów elementów

Kiedy potrzebujemy zapamiętać ciąg słów w odpowiedniej kolejności, najlepiej sprawdza się metoda łańcuchowa. Załóżmy na przykład, że mamy zapamiętać słowa: król, kot, kruk, muchomor, ołówek, krowa, książka, żarówka, klucz. Zaczynamy od dodania do łańcucha jeszcze jednego członu, na samym początku. Ten człon to: ja. Ludzki mózg najlepiej zapamiętuje informacje związane z samym sobą. Dlatego wyobrażamy sobie siebie. Przechodzimy do pierwszego z właściwych wyrazów do zapamiętania, w tym przypadku „król”. Łączymy siebie z królem, na przykład układając zdanie „jestem królem” i wyobrażając sobie siebie jako króla. Potem łączymy „króla” z „kotem”, np.: „król lubi koty”. Przechodzimy do następnego członu z „krukiem” – wyobrażamy sobie, jak „kot poluje na kruka”. Mamy już zapamiętane trzy elementy łańcucha, z następnymi postępujemy analogicznie.

Kiedy potrzebujemy się uczyć, rzadko chodzi o tak konkretne, łatwe do wyobrażenia wyrazy, jak „król”, „kot” czy „kruk”. Kiedy chodzi o pojęcia o wyższym stopniu abstrakcyjności, musimy najpierw skojarzyć z nimi inne, bardziej konkretne. Kiedy na przykład chcemy zapamiętać w odpowiedniej kolejności pierwiastki chemiczne, jako odpowiednik helu możemy wyobrazić sobie balon, a zamiast tlenu liść.

 

Kiedy kolejność nie jest taka ważna

Kiedy kolejność nie ma dużego znaczenia, a elementów do zapamiętania jest niewiele (mniej więcej do dziesięciu), w grę wchodzi pewna prostsza metoda. Wystarczy skupić się i skojarzyć każdy element do zapamiętania z jedną częścią swojego ciała. Weźmy przykład z poprzedniego ciągu wyrazów. Słowo „król” możemy połączyć z głową, „kot” z prawą stopą, „kruk” z ramieniem, „muchomor” z lewą stopą i tak dalej.

 

Zapamiętywanie numerów i dat

Metoda służąca do zapamiętywania liczb wymaga wcześniejszego przygotowania. Żeby z niej korzystać potrzebujemy najpierw wypisać cyfry od jednego do dziewięciu. Następnie rysujemy obiekty przypominające te cyfry kształtem. Nie musi to być dokładne podobieństwo, ważniejsze żeby cyfra kojarzyła się z danym obiektem. Popularnymi skojarzeniami są np. 1 i żyrafa, 2 i łabędź, 8 i bałwan, 4 i żaglówka. Kiedy już stworzymy rodzaj obrazkowego kodu, możemy za jego pomocą zapamiętywać dłuższe ciągi cyfr. Jeśli zapamiętanie ciągu obiektów wciąż jest dla nas trudne, można wrócić do pierwszej metody z tego artykułu i połączyć elementy kodu metodą łańcuchową. Np.: Żyrafa nadepnęła na łabędzia. Łabędź wpadł na bałwana. Bałwan przestraszył się i uciekł żaglówką…

 

Zrobić i się nie narobić

Mnemotechniki takie jak powyższe pomagają przyswajać informacje nie tylko skuteczniej, ale także łatwiej, szybciej i przyjemniej. Przy tym ich opanowanie jest proste. Dlatego naprawdę warto się nad nimi pochylić.

Autor: 
AM

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.