Oto, jak nasz system immunologiczny zabija bakterie

Naukowcy z University College London pokazali sposób, w jaki system immunologiczny człowieka zabija bakterie obecne we krwi i jak to się dzieje, że zdrowe komórki wychodzą z „walki” bez szwanku.

Praca, opublikowana w czasopiśmie "Nature Communications", demonstruje jak komórki systemu immunologicznego rozpoznają, że komórka obrana na cel jest szkodliwa, i jak przebijają w niej otwór o średnicy dziesięciu nanometrów (10.000 razy mniejszy niż średnica ludzkiego włosa). Zaraz po zrobieniu otworu, akcja na krótko zostaje przerwana.

- Wydaje się, jakby atakujące nanomaszyny przez chwilę czekały, mówi dr Edward Parsons, jeden z naukowców, którzy przygotowali wideo.

Tym samym, zanim zadadzą „śmiertelny cios”, dają potencjalnej ofierze możliwość interwencji, jeśli jest to komórka własna organizmu, a nie bakteria- intruz .​

Dzięki zdjęciom naukowcy zobaczyli bardzo ważne „wąskie gardło” procesu zabijania, które pomaga organizmowi chronić własne komórki.

Dr Parsons i jego koledzy mówią, że nowe odkrycie pozwoli na rozwój nowoczesnych metod leczenia, które wzmocnią system immunologiczny w walce z infekcjami bakteryjnymi.

Autor: 
M.A./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

dailymail.co.uk

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
14 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.