Po co potrzebny nam jest mózg?

Wszyscy doskonale wiemy, że człowiek nie posiadający mózgu funkcjonować nie może. Mózg jest głównym elementem składającym się na nasze „Ja”. Ale jak pojawił się mózg? Skąd on w ogóle się wziął?

Jeśli my zaobserwujemy, co zachodzi w przyrodzie, zobaczymy, że mózg występuje tylko u tych żywych organizmów, które aktywnie się przemieszczają. Nawet najbardziej prymitywne robaki i morskie bezkręgowce posiadają układ nerwowy. Rośliny mózgu nie posiadają. Rośliny pozostają martwe.

Za jakie ruchy odpowiada mózg? Mózg pozwala ludziom przemieszczać się w obrębie otaczającego ich świata. Nie można poruszać się na oślep: jest to zbytnio niebezpieczne. Ludzie muszą doświadczać tego, co dzieje się na zewnątrz. Można śmiało stwierdzić, że mózg jest stworzony po to, aby ssaki mogły aktywnie się przemieszczać.

Kwestią jest połączenie wszystkich doznań w spójną całość.

Budowa mózgu u wszystkich kręgowców jest jednakowa. Wszyscy ludzie mają rdzeń kręgowy, nerwy, które pobudzają mięśnie i nerwy czuciowe. Wyższe kręgowce, pomimo zmysłu dotyku posiadają zmysł wzroku, słuchu, węchu i smaku. Wszystkie te zmysły podobne do siebie.

Jaki jest zatem jeden z głównych problemów zrozumienia funkcji mózgu? To problem związany z tym, w jaki sposób odbieramy poszczególne fragmenty rzeczywistości – kolor, kształt, czucie, dźwięk, który dana istota wydaje – i tworzymy jeden obraz ze wszystkich tych fragmentów? To tak, jakbyśmy wyrzeźbili rzeczywistość z gliny, wyrzeźbili ją kawałek po kawałku. Niektóre części mózgu analizują kolor, inne analizują ruch, a inne masę i wrażenia dotykowe. Jak udaje się zebrać wszystkie te fragmenty w jeden obraz? Jak uzyskać pełny obraz?

Faktem jest, że informacje ze zmysłów docierają do różnych obszarów mózgu. Na fotografii wyżej znajduje się gumowy mózg, który ma taki sam rozmiar jak prawdziwy. Coś podobnego jest w naszej głowie. Jeśli go wyodrębnimy, zobaczymy różne kolory. W płacie potylicznym pojawiają się ośrodki wzrokowe odpowiadające za bodźce wzrokowe. Oko jest również połączone z innym obszarem, tj. z płatem skroniowym. Percepcja słuchowa jest właśnie wykonywana przez ten obszar mózgu.

Więc w czym problem? Kwestią jest odległość między jedną strefą a drugą. To jest ogromna odległość; pamiętaj, że komórka jest bardzo mała. W jaki sposób te komórki odnajdują się nawzajem i jednocześnie przetwarzają informacje wizualne i słuchowe? Jeśli mamy, powiedzmy, ptaka w dłoni, widzimy go i słyszymy, jak śpiewa. Czujemy stopy ptaka na moim ramieniu. Jak to jest, że wszystko odczuwamy w tym samym czasie?

 

Autor: 
Tłum. Natalia Madziąg

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
5 + 8 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.