Poznajcie swojego najstarszego przodka!

Po raz pierwszy pokazano twarz naszego najstarszego bezpośredniego przodka.

Naukowcy nazwali tego hominida sprzed 3,8 mln lat „ikoną ludzkiej ewolucji”.​

Dorosły osobnik rodzaju męskiego – znany jako MRD – pochodził od Australopithecus anamensis, wymarłego ssaka naczelnego żyjącego w etiopskich górach miliony lat temu.​

Jest przodkiem Lucy, jednego z najlepiej poznanych szkieletów żeńskich, która żyła na tym samym terenie przed 3,2 mln lat. Dwa wczesne gatunki człowieka koegzystowały przez 100.000 lat, co stawia pod znakiem zapytania dotychczasowe sugestie, że starszy ustąpił młodszemu.

Wczesna grupa, z której wywodzi się MRD, jest najstarszą dotąd poznaną i niewątpliwie stanowi fragment drzewa ewolucyjnego człowieka.

- To kamień milowy w pojmowaniu ewolucji człowieka z okresu pliocenu, powiedział etiopski paleoantropolog Johannes Hajle Sellasje z Muzeum Przyrodniczego w Cleveland.

Gatunek ten poznano dzięki fragmentom zębów i szczęk znalezionych w Kenii i Etiopii, których wiek szacuje się na 2,4 do 3,9 mln lat.

Do tej pory trudno było sobie wyobrazić jak wyglądali nasi przodkowie. Do przełomu doszło w 2016 roku, gdy w etiopskim regionie Afar miejscowy robotnik znalazł górną szczękę, a nieco później znaleziono fragmenty czaszki przedstawiciela Australopithecus anamensis.

- Przyglądając się fragmentom czaszki nie wierzyłem własnym oczom. To była "eureka" i spełnienie marzeń, przyznał Johannes Hajle Sellasje.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

I.Z.K

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 4 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.