Tak musieliby wyglądać ludzie, gdyby ewoluowali w kierunku przetrwania wypadku drogowego.

„Poznajcie Grahama, ma idealne ciało umożliwiające mu przeżycie ewentualnego wypadku drogowego”, mówią jego stwórcy. Ten groteskowy manekin, wyglądający jak żywy, pokazuje, jak powinno wyglądać ludzkie ciało, żeby mogło przetrwać wypadki samochodowe i inne.

Graham jest częścią australijskiej kampanii poświęconej bezpieczeństwu ruchu drogowego. Jego twórcą jest Patricia Piccinini, która współpracowała z lekarzami chirurgami oraz ekspertami do spraw wypadków drogowych. Komisja do spraw badania wypadków samochodowych (TAC) poinformowała, że Graham został zaprojektowany tak, by podkreślić, w których miejscach ludzie najczęściej doznają obrażeń. Manekin ma ogromną głowę z wielką czaszką, wyciągniętymi uszami, nosem i oczami, szyi prawie nie ma, a jego klatka piersiowa może się unosić i pełnić rolę poduszki powietrznej. Potężne nogi zostały zaprojektowane tak, by pozwalały na wysokie skoki w razie ucieczki przed nadjeżdżającym samochodem ; kolana zginają się we wszystkich kierunkach. Ma bardzo twardą skórę, która jest wykonana z silikonu, włókna szklanego, żywicy epoksydowej i ludzkich włosów.

Piccinini powiedziała, że chciała zrobić manekin o wglądzie wywołującym współczucie, żeby ludzie wiązali się z nim emocjonalnie i choćby dlatego jego oczy są takie wyraziste. Manekin został wystawiony w Państwowej Bibliotece w Melbourne, w australijskiej Wiktorii, jak również szczegółowo opisany na stronie internetowej, gdzie można go zobaczyć z każdej strony i pod każdym kątem.

Tłum. Emila Liberda

​Źródło : blic.rs/ BBC

video: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
9 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.