Ten eksperyment, może umożliwić ludziom życie nawet do 130 lat i to w ciałach dwudziestolatków

Naukowcy z Harvard University rozpoczęli właśnie na psach niezwykły eksperyment. Twierdzą, że mogą je odmłodzić, dając ich organizmom nowe instrukcje DNA.

Startup Rejuvenate Bio na Harvardzie rozpoczął wstępne testy na psach rasy beagle, ale jak twierdzą jego pracownicy, pewnego dnia zajmą się organizmami ludzkimi. Rejuvenate Bio opiera swoją pracę na wcześniejszych badaniach, w trakcie których zmodyfikowano geny w prostych organizmach typu robak i mucha, co przyczyniło się do spektakularnego wydłużenia im życia.

Wcześniejsze badania wykazały również, że dzięki transfuzji krwi pobranej od młodych osobników, udało się u starszych osobników odmłodzić niektóre markery.

- Przeprowadziliśmy wystarczająco dużo testów na myszach. Teraz przeprowadzamy je na psach, a potem rozpoczniemy na ludziach, powiedział jeden z pomysłodawców programu- amerykański genetyk George Church, który przyznał, że prawdopodobnie osobiście pojawi się na testach. Church podkreślił, że celem badania jest "ciało i umysł ludzi powyżej 22 lat, ale z doświadczeniem tych, którzy przeżyli 130 lat".

Firma bardzo chroni prywatność, ale z dokumentów, do jakich dotarł MIT Technology Review wynika, że Rejuvenate Bio testował swoją terapię genową na czterech psach z Tufts University Cummings z Bostonu.

Jak już wcześniej powiedział Church nawet, jeśli genetyczna terapia odwracania procesu starzenia nie sprawdzi się u ludzi, dalej będzie opłacalna w przypadku psów.

- Psy to odrębny rynek. To nie tylko organizm bliski człowiekowi. To coś, za co ludzie chętnie zapłacą, a zezwolenia są coraz bliżej. Gdy zakończymy testy na psach, ich terapia będzie produktem, który pokryje skalowanie testów na ludziach, wyjaśnił swoją strategię biznesową Church.

Startup już otrzymał subwencję od amerykańskiego Dowództwa Operacji Specjalnych, które chce poddać nowatorskiej metodzie swoje psy bojowe.

W 2015 roku laboratorium rozpoczęło odmładzanie myszy, wykorzystując w tym celu terapię genetyczną i potężne narzędzie do modyfikowania genów : CRISPR (ang. Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats, od tłum.). Genetycy wprowadzają instrukcję DNA do wirusa, który przedostaje się do organizmu zwierzęcia i przekazuje informację do chromosomów. Na myszach przetestowano już ponad 60 różnych terapii genetycznych.

Dotychczasowe badania wykazały, że u niektórych psów poprawiła się kondycja serca i to zaledwie po paru tygodniach od momentu podania im „cudownego leku” – rapamycyny, która być może umożliwi przedłużenie im życia.

Rapamycyna jest organicznym związkiem chemicznym, znalezionym w próbkach ziemi na Wyspach Wielkanocnych. Jako silny środek immunosupresyjny znalazła zastosowanie u pacjentów po transplantacjach, bo zapobiega odrzutom, a naukowcy twierdzą, że polepsza również uczenie się i zapobiega obniżaniu się zdolności poznawczych.

Autor: 
D.K./Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Daily Mail

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
6 + 10 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.