Zdaniem naukowców, z upływem czasu długość życia człowieka wydłuża się

Naukowcy twierdzą, że po ukończeniu 100 lat ludzie powoli zaczynają się wycisza. Ostatni artykuł opublikowany w czasopiśmie "Science” potwierdza, że wraz z upływającym czasem życie ludzkie wydłuża się.

Na podstawie danych zebranych od 3.800 włoskich stulatków naukowcy wykazali, że ryzyko śmierci wyraźnie maleje po ukończeniu 105 lat.

- Gdy się starzejemy, nasze zdrowie ulega pogorszeniu, a ryzyko śmierci wzrasta. W późnych latach życia negatywne zmiany wyhamowują, mówi jeden z szefów prac badawczych Kenneth Vahter, profesor statystyki na kalifornijskim Uniwersytecie Berkeley.

Naukowiec wyjaśnia, że w takim wieku ryzyko "wyrównuje się” i mamy do czynienia z tak zwanym "plateau śmiertelności”.

W latach 2009 – 2015 naukowcy przeanalizowali dane zebrane od wszystkich Włochów w wieku 105 lat i więcej.

Badając stopę zgonów u ludzi będących w tym samym wieku odkryli, że wraz z upływem czasu dochodzi do jej niewielkiego obniżenia. Oznacza to, że ludzie żyją coraz dłużej.

- Powolne, ale wyraźne zmiany na lepsze u ludzi, którzy ukończyli 105 lat dają nam nadzieję, że narzucona granica życia człowieka nie istnieje, mówią naukowcy.

Czynniki socjalno- ekonomiczne i lepsza opieka medyczna ewidentnie przyczyniają się do wydłużenia ludzkiego życia.

Podobne wzorce umieralności w późnym wieku zaobserwowano nie tylko u ludzi, co pozwala na wspólne strukturalne i ewolucyjne wyjaśnienia, pisze "Nature".

Jeśli rezultaty przeprowadzonych dotąd badań zostaną potwierdzone przez inne prace, może to oznaczać, że dotychczasowe szacunki granicy długości ludzkiego życia były błędne.

Od XIX wieku średnia długość ludzkiego życia wciąż rośnie.

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

Tanjug

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
17 + 0 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.