
Naukowcy znaleźli nowy, niewielkich rozmiarów rejon mózgu, który posiadają tylko ludzie i wierzą, że może im pomóc w leczeniu choroby Parkinsona i stwardnienia zanikowego bocznego.
Jego istnienie nauka zakładała już od 30 lat, ale do tej pory nikt nie potrafił tego dowieźć. Obecne odkrycie jest na miarę odkrycia nowej gwiazdy !
Profesor George Paksinos z australijskiego Instytutu Badań Neurologicznych (NeuRA) odkrył nieznany dotąd obszar Endorestiform Nucleus dzięki współczesnym technikom kontrastowania i fotografowania.
- Obszar jest bardzo ciekawy, ponieważ jak się wydaje, nie posiadają go ani rezusy, ani inne badane dotąd zwierzęta, mówi profesor Paksinos i dodaje, że rejon ten, oprócz rozmiaru mózgu, jest tym, co czyni ludzi wyjątkowymi.
Nowo odkryty obszar leży u podstawy czaszki, w pobliżu miejsca, w którym mózg łączy się z kręgosłupem. Integruje motorykę z informacjami pochodzącymi od zmysłów. Wszystko po to, by korygować postawę, równowagę i koordynację ruchową.
- Mogę tylko przypuszczać, jaka jest jego funkcja, ale wziąwszy pod uwagę miejsce, w którym leży, prawdopodobnie bierze udział w kontroli koordynacji ruchowej, mówi profesor.
Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie Paksinosa pomoże w znalezieniu leków na chorobę Parkinsona i stwardnienie zanikowe boczne.
Choroba Parkinsona wywołuje sztywność mięśni, drżenie, zaburzenia snu, chroniczne zmęczenie, spowalnia ruchy i przyczynia się do pogorszenia jakości życia. Może również doprowadzić do pełnej niepełnosprawności.
Stwardnienie zanikowe boczne jest konsekwencją nieprawidłowej pracy wyspecjalizowanych komórek nerwowych mózgu i rdzenia kręgowego.
dailymail.co.uk
Komentarze
Wiara, a ewolucja
Dodaj komentarz