Nobel w dziedzinie fizyki 2020

Naukowcy Roger Penrose, Reinhard Genzel i Andrea Ghez otrzymali w tym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie jednego z najbardziej egzotycznych zjawisk we wszechświecie - czarnej dziury.

http://goldsolar.pl

„Odkrycia tegorocznych laureatów stanowią absolutnie nową podstawę w badaniach zwartych i supermasywnych obiektów” - powiedział David Haviland, przewodniczący Nobel Committee for Physics, podczas przyznawania nagrodzonym 10 mln koron szwedzkich (1,1 mln dolarów).

`Potwory w czasie`

Jedna część nagrody przypadła Brytyjczykowi Rogerowi Penrose (89), który jest autorem metod matematycznych służących do badania ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Naukowiec dowiódł, że teoria ta sugeruje powstawanie „czarnych dziur” - „potworów istniejących w czasie i przestrzeni, które chwytają wszystko, co w nie wchodzi”, głosi oświadczenie.

Druga część nagrody trafi do Niemca Reinharda Genzela (68 l.) i Amerykanki Andrei Ghez (55 l.), którzy odkryli „w centrum naszej galaktyki supermasywny kompaktowy obiekt”, powiedział sekretarz generalny Akademii Goran Hansson.

W ubiegłym roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki zdobyli James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz za nowe spojrzenie na strukturę i ewolucję wszechświata.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.