Kapsuła SpaceX dokuje w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

 

Kapsuła kosmiczna amerykańskiej firmy SpaceX zadokowała z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ISS) po 27-godzinnym locie. Jak widać na zdjęciach na żywo, procedura dokowania "Smoka Załogi" przebiegła zgodnie z planem. Sześć miesięcy po historycznym locie próbnym, firma szefa Tesli, Elona Piżma, wysłała w niedzielę czterech astronautów do ISS na pierwszą długoterminową misję. Zarówno wybrany prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden, jak i wciąż pełniący obowiązki prezydenta Donald Trump złożyli gratulacje za pośrednictwem Twittera.

Trzej Amerykanie i jeden Japończyk

Na pokładzie kapsuły kosmicznej "Crew Dragon" jest trzech astronautów NASA: Shannon Walker, Michael Hopkins i Victor Glover oraz japoński astronauta Soichi Noguchi. Czterech pasażerów dołączyło do trzech pasażerów ISS: Sergiusza Riszikowa, Sergiusza Kud-Swierckowa i Kathleen Rubins na półroczną misję. W ostatnich latach amerykańscy astronauci byli całkowicie uzależnieni od rosyjskich rakiet, aby dostać się do ISS. NASA wstrzymała swój program przewozów wahadłowych w 2011 roku z powodu wysokich kosztów i po dwóch wypadkach. Aby ponownie uniezależnić się od Rosji, rząd USA zlecił SpaceX i gigantowi lotniczemu Boeingowi budowę promów kosmicznych. Jednak kapsułka Boeinga "Starliner" jest nadal w fazie testów i nie oczekuje się, że będzie gotowa przed przyszłym rokiem.

SpaceX staje się liderem na rynku

Z pierwszą długoterminową misją, SpaceX pozycjonuje się obecnie jako lider na rynku amerykańskim w zakresie podróży kosmicznych. Pod koniec maja firma po raz pierwszy wysłała dwóch amerykańskich astronautów na dwumiesięczną misję do ISS. W przyszłym roku planowane są dwa kolejne loty załogowe dla NASA, w tym jeden na wiosnę z francuskim astronautą ESA Thomasem Pesquetem, a także cztery bezzałogowe loty dostawcze do ISS w ciągu najbliższych 15 miesięcy.

Wyrzutnia Vega opuszcza tor

Z kolei europejskie podróże kosmiczne ucierpiały w wyniku niepowodzenia. Pojazd nośny Vega zawiódł podczas próby wystrzelenia dwóch satelitów w przestrzeń kosmiczną. Osiem minut po wystrzeleniu z centrum kosmicznego w Kourou w Gujanie Francuskiej wykryto pogorszenie się toru lotu, co doprowadziło do niepowodzenia misji, według europejskiej firmy kosmicznej Arianespace. Rozwiązywanie problemów jest w toku. Vega miał wystrzelić pierwszego hiszpańskiego satelitę obserwacji Ziemi dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Na pokładzie znajdował się również satelita Taranis, który miał służyć do obserwacji promieniowania elektromagnetycznego i zjawisk świetlnych.

To było drugie wystrzelenie rakiety Vega w tym roku. Ostatni raz rakieta Vega została wystrzelona w kosmos we wrześniu, miesiące później niż planowano. Wysoka na 30 metrów Vega jest najmniejszym nośnikiem ładunku w arsenale Arianespace. W zeszłym roku Vega miał fałszywy start. Prawdopodobną przyczyną był defekt silnika w drugim etapie rakietowym. Rakieta rozpadła się na dwa duże kawałki.

Autor: 
Elżbieta Słowińska

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.