NASA: Sonda Osiris-Rex pobrała próbki z asteroidy

Według informacji NASA, cztery lata po wystrzeleniu, amerykańska sonda kosmiczna OSIRIS-Rex zdołała wejść w kontakt z asteroidą Bennu celem zebrania z jej powierzchni kilkudziesięciu gramów materiału pokrywającego jej powierzchnię.

Operacja, która trwała 16 sekund, wymagała dużej precyzji i została pomyślnie przeprowadzona w odległości 330 milionów kilometrów od Ziemi.

„Wszystko poszło idealnie. Dziś wieczorem napisaliśmy historię”, powiedział szef misji Dante Lauretta kilka minut po zetknięciu się sondy z asteroidą.

Dane

Sonda prześle na Ziemię ​​zdjęcia z przeprowadzonej operacji oraz dane na temat asteroidy. Przygotowując się do bardzo złożonych czynności, wykonywanych przez robota w oparciu o instrukcje wysłane przez inżynierów z NASA i Lockheed Martin, sześciometrowy w pełni zautomatyzowany statek kosmiczny krążył wokół Bennu od końca 2018 roku.

W zeszłym roku, Japonii udało się za pomocą sondy Hayabusa2 zebrać niewielką ilość pyłu z innej asteroidy, Ryugua. Sonda jest teraz w drodze powrotnej na Ziemię. Jej powrót zaplanowano na grudzień.

OSIRIS-Rex ma umożliwić NASA zebranie większej ilości fragmentów powierzchni asteroidy, o wadze co najmniej 60 gramów, które być może pozwolą wykryć oryginalne składniki Układu Słonecznego.

Sonda ma wrócić na Ziemię we wrześniu 2023 roku.

NASA ma nadzieję, że misja warta miliardy dolarów ujawni sekret pochodzenia naszego Układu Słonecznego, a także źródła wody i cząsteczek organicznych znajdujących się na Ziemi.

Autor: 
Tłum. Emila Liberda
Źródło: 

Agencija

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
3 + 11 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.