Iryd - Rzadki metal, znajdujący się w meteorytach, którego cena wzrosła bardziej niż bitcoin

Tytuł oryginalny: Iryd - Niezwykle rzadki metal, znajdujący się w meteorytach, którego cena wzrosła bardziej niż bitcoin

Iryd jest niezwykle odporny na korozję i wysokie temperatury, do tego stopnia, że aż ​​stał się niemal niezbędny przy produkcji silników lotniczych, katalizatorów samochodowych czy rur głębinowych.

Stosuje się go również do świec zapłonowych, urządzeń medycznych i elektronicznych, a nawet można go znaleźć w śladowych ilościach w zegarkach czy kompasach.

Jednak jest on równie odporny, jak i rzadki. Dlatego też w tym roku cena tego metalu zdążyła już wzrosnąć o 131%, przekraczając nawet wzrost bitcoina (około 120%).

Prawie 6000 USD za uncję [niecałe 30 gram - przyp. red.] – cena irydu jest ponad trzykrotnie wyższa niż złota, a przewidywany jest dalszy wzrost ceny irydu.

Trend wzrostowy cen przyspieszył ze względu na zeszłoroczne zakłócenia w produkcji a także wzrost popytu na metal, zwłaszcza do użytku w wyświetlaczach elektronicznych, zgodnie z danymi firmy Heraeus Group.

gotowespolki.jpg

„Zielony” czynnik

Produkt uboczny wydobycia platyny i palladu, iryd stał się najnowszym metalem szlachetnym, który odnotował spektakularny wzrost cen z powodu niedoborów dostaw.

Ale jest jeszcze jeden powód: inwestorzy przewidują, że iryd będzie wykorzystywany do produkcji wodoru, pierwiastka, na który jest coraz większe zapotrzebowanie jako źródło czystej energii, zastępujące paliwa kopalne.

Iryd nie jest jednak jedynym metalem, którego ceny wzrosły. Inne metale z grupy platynowców, takie jak rod czy pallad, także osiągnęły najwyższe ceny w historii z powodu deficytów w dostawach.

Zamknięcie na kilka miesięcy zakładu przetwórczego zarządzanego przez Anglo American Platinum (Amplats) miało zdecydowany wpływ na produkcję irydu w 2020 r., powodując niedobór podaży przy rosnącym popycie.

To bardzo istotna kwestia, biorąc pod uwagę fakt, że w RPA produkowane jest 80-85% światowych zasobów irydu.

Każdego roku produkowane jest około 7 ton tego metalu. Dla porównania palladu wytwarza się około 300 ton, a platyny około 200 ton, jak podaje Reuters.

Ponieważ jest to tak mały rynek, każda przerwa w produkcji może mieć duży wpływ na jego cenę.

I właśnie ze względu na rozmiary rynku, bardzo niewielu uczestniczy w zakupie i sprzedaży irydu. Jest on zdominowany przez dużych odbiorców przemysłowych.

goldsolar.png

Iryd w meteorytach

Ze swoim srebrzysto-białym odcieniem i lekko żółtym zabarwieniem iryd jest powszechnie uważany za metal pozaziemski, ponieważ faktycznie występuje w meteorytach i bardzo rzadko można go znaleźć w skorupie ziemskiej.

Odkryty w 1803 roku wśród nierozpuszczalnych zanieczyszczeń naturalnej platyny, iryd jest tak rzadkim pierwiastkiem na Ziemi, że jego roczne wydobycie i zużycie wynosi jedynie kilka ton.

Na rynku pojawia się w małych ilościach, jednak jest on niezbędny w niektórych produktach niszowych, takich jak tygle odporne na temperaturę używane do hodowli kryształów syntetycznych stosowanych w telekomunikacji i systemach elektronicznych.

Jeśli chodzi o popyt, w ubiegłym roku 31% pochodziło z sektora elektroenergetycznego, 26% z sektora elektrochemicznego, 13% z sektora motoryzacyjnego, a reszta z innych branż, według danych firmy konsultingowej S&P Global.

Według Heraeus Precious Metals, jednej z największych rafinerii metali z grupy platynowców na świecie, oczekuje się, że popyt na iryd będzie napędzany przez rozwój rynku smartfonów 5G z produktami premium, które wymagają stosowania technologii OLED.

Autor: 
Tłumaczenie: A. M.

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 1 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.