Astronauci dokują na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Czwórka astronautów z NASA dotarła na Międzynarodową Stację Kosmiczną. 27-godzinny lot w wahadłowcu ,,Crew Dragon” był pierwszą regularną misją prywatnego prrzedsiębiorstwa kosmicznego SpaceX.

Czwórka kosmonautów na pokładzie ,,Crew Dragon” kosmicznej firmy SpaceX dotarła na ISS. Wahadłowiec zadokował do Stacji Kosmicznej po 27-godzinnym locie. – podzielił się informacjami amerykański urzędnik, pracujący przy lotach kosmicznych. Statek kosmiczny wystartował w niedzielę wieczorem czasu lokalnego w swój dziewiczy lot regularnej misji w przestrzeni kosmicznej z kosmodromu Cape Canaveral na Florydzie.

Astronauci pozostaną tam 6 miesięcy

Amerykańscy kosmonauci: Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker jak i Japończyk Soichi Noguchi pozostaną na pokładzie ISS przez 6 miesięcy i będą nadzorować rozmaite eksperymenty naukowe. Na Stacji znajduje się obecnie również astronautka Kate Rubins jak i jej rosyjscy koledzy Sergej Ryschnikov i Sergej Kud-Swertschkow.

Pierwszy regularny lot ,,Crew Dragon”

Nowo przybyła ekipa ,,Crew 1” jest pierwszą, która regularnie poleciała na pokładzie ,,Crew Dragon”, po tym jak udał się załogowy test maszyny na początku roku. Obaj amerykańscy astronauci Douglas Hurley i Robert Behnken dostali się w ramach testu w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a w sierpniu wrócili na Ziemię.

Pierwszy raz po prawie dziewięcioletniej przerwie astronauci wystartowali na orbitę z amerykańskiej ziemi i po raz pierwszy dokonali tego dzięki prywatnemu przedsiębiorstwu. SpaceX do tej pory transportowało tylko zapasy na ISS

W przyszłości planowane regularne loty z Boeingiem i SpaceX

W kwietniu na Międzynarodową Stację Kosmiczną poleci kolejna załoga. SpaceX i w przyszłości również Boeing będą obsługiwać nie tylko loty z prowiantem i wyposażeniem, lecz także podróże załogowe dla NASA.

Autor: 
Tłum. Sławomir Piechnik
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 3 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.