Ciekawostki z Marsa

Dokładnie o północy pole magnetyczne Marsa zaczyna pulsować w dziwny sposób, a przyczyna tego zjawiska jest nieznana.

To jedno z pierwszych odkryć, do których doszło dzięki lądownikowi InSight należącego do Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA. Odkąd InSight wylądował na Czerwonej Planecie w listopadzie 2018 roku, zbiera dane dotyczące m.in. temperatury w górnej warstwie skorupy marsjańskiej, aktywności sejsmologicznej i siły pola magnetycznego, wszystko po to, by naukowcy mogli się jak najwięcej dowiedzieć o ewolucji Marsa.​

Pierwsze dane świadczą o tym, że magnetyczne marsjańskie “sztuczki” są bardzo dziwne.

- Jak nigdy dotąd zyskujemy wgląd w magnetyczną historię Marsa, mówi jeden z geologów Uniwersytetu Północnej Karoliny.

Tak, jak nasza Ziemia, Mars również posiada pole magnetyczne. Ziemskie jest wywołane przez wirowe prądy elektryczne przemieszczające się w płynnym jądrze Ziemi i istniej tak długo, jak długo istnieje metaliczne jądro naszej planety. Marsowe, niestety, skurczyło się 4 mld lat temu i tym samym znacząco osłabło. Oznacza to, że dłużej nie może chronić Czerwonej Planety przed promieniowaniem i wiatrem słonecznym. Dane pozyskane z InSight pokazują, że pole magnetyczne Marsa jest około 20 razy silniejsze, niż myślano i istnieje dłużej, niż przypuszczano.

Jeśli chodzi o pulsowanie, z jakiegoś powodu występuje o północy czasu lokalnego. Być może, gdy wiatr słoneczny dosięgnie rzadkiej atmosfery planety stwarza słabą magnetyczną bańkę, która kompresuje się przyjmując podłużny kształt, a położenie lądownika jest z nim kompatybilne właśnie o północy. Gdy przechodzi przez niego, ten `ogon` ciągnie pole magnetyczne jak strunę gitary.

Oprócz magnetycznego pulsowania, lądownik zauważył, że skorupa Czerwonej Planety jest dużo bardziej namagnetyzowana, niż do tej pory sądzono. Co więcej, InSight namierzył niezwykłą warstwę o grubości około 4 km, głęboko pod powierzchnią Marsa.

Jeszcze za wcześnie, by cokolwiek mówić z całą pewnością, ale istnieje nadzieja, że ta warstwa jest zbiornikiem ciekłej wody.

- Na Ziemi istnieją podziemne zbiorniki z wodą otoczone piaskiem, kamieniami i ziemią. Nie zdziwimy się zatem, gdy na Marsie odkryjemy coś bardzo podobnego, mówi jeden z naukowców Uniwersytetu Brigham Young.

Tak, czy inaczej, wartości danych zebranych przez InSight nie da się podważyć.

Autor: 
M.I.M/Tłum. Emilia Librda
Źródło: 

Newser, National Geographic

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
2 + 5 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.