„Co to jest superpełnia i czym grozi?”

Chociaż astronomię wykreślono z listy szkolnych przedmiotów,to większość wie,że planety krążą wokół Słońca po torze nie okrągłym,a eliptycznym. To samo dotyczy księżyca:zatacza on wokół Ziemi nie zwykły okrąg,a staranna elipsę.

W związku z tym,co roku księżyc dwukrotnie oddala się od Ziemi na maksymalną odległość 406 tys.km (tzw apogeum) i dwukrotnie maksymalnie się przybliża na 357 tys.km (znajduje się w perygeum).Jeśli perygeum księżyca pokrywa się z pełnią,występuje superpełnia.

Można ją dostrzec gołym okiem.W takie noce księżyc widziany z Ziemi jest o 14% większy i o 30% jaśniejszy,jeżeli nie zasłaniają go chmury.

O superpełni niektóre media informują w histerycznym tonie:pojawią się wielkie katastrofy,ludzie oszaleją,a Ziemia rozpadnie się na kawałki.I,jak się wydaje,pewne podstawy do tego są.

 

1.Pracownicy szpitali psychiatrycznych zauważają,że podczas pełni więcej pacjentów pojawia się w klinikach.

2.Lekarze sadzą,że w czasie pełni nasilają się ataki chorób przewlekłych.

3.Statystyki pokazują,że pełnie sprzyjają dużej liczbie różnego rodzaju awarii.

 

Podczas superpełni wszystkie te czynniki się wzmagają.Wystarczy wspomnieć,że tsunami z 2005r. w Indonezji,przez które ucierpiały tysiące ludzi,miało miejsce właśnie w czasie superpełni.

W rzeczywistości,zjawisko superpełni nie jest aż takie straszne,choć księżyc,jak wiadomo,ma na Ziemię duży wpływ.

Jak księżyc oddziałuje na Ziemię

Przede wszystkim,księzyc jest dosyć dużym obiektem,posiadającym zauważalną grawitację.I właśnie ona wpływa na powierzchnię Ziemi w widoczny sposób-przypływy morskie to najbardziej znany rezultat działania księżyca.Woda,przyciągana przez księżyc,podąża za srebrnym globem większą lub mniejszą falą.

Oczywiście,podczas superpełni,gdy odległość między Ziemią a księżycem jest minimalna,przypływy staja się szczególnie nasilone.I przez to może się zdarzyć,że kiedy ktoś o tym zapomni,może mieć kłopoty.Możliwe,że gdyby nie superpełnia,tsunami w 2005r. nie byłoby tak poważne w skutkach.Ale mimo wszystko i tak by się pojawiło.

Wpływ księzyca na ludzi to nie tylko przypływy.Profesor biologii,Frank A.Brown przekonuje,że księżyc wpływa na procesy przemiany materii.Podczas pełni są one szybsze.Czy to znaczy,że w czasie superpełni można zjeść dodatkowy kawałek tortu?Pewnie zostanie szybciej spalony.Krótko mówiąc,superpełni nie należy się bać.Wręcz przeciwnie,może ona przynieść wiele dobrego.Tym bardziej,że z roku na rok księżyc oddala się od Ziemi coraz bardziej:o 3-8 cm na rok.To znaczy,że z każdą następną superpełnią będzie coraz mniejszy.

Autor: 
Natalia Wójcik
Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
8 + 9 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.