Co się stanie, gdy wpadniemy do czarnej dziury?

Jak twierdzą naukowcy, gdyby ktoś wpadł do czarnej dziury, na wieki zostawiłby swój ślad na jej zewnętrznej krawędzi.

Potężna grawitacja czarnej dziury powoduje, że wszystko, co co do niej wpada jest rozciągane jak spaghetti. Jej siła jest większa u podstawy niż na górze. Gdybyście, przykładowo, wpadli do czarnej dziury nogami w dół, silna grawitacja rozciągnęłaby was do punktu, w którym byłby tylko długi strumień atomów.

Gdybyście podróżowali w pobliże czarnej dziury z kimś, kto zostałby na statku kosmicznym, ten ktoś nigdy nie zobaczyłby, jak wpadacie do czarnej dziury, widziałaby natomiast, jak zamarzacie na jej krawędzi i czerwieniejecie.

Stałoby się tak dlatego, że grawitacja czarnej dziury rozciągnie światło odbijające się od waszego ciała. Długość fal będzie większa, a te najdłuższe przybiorą kolor czerwony.

- Wasz kosmiczny współpasażer widziałby, jak się rozciągacie, ale wy nigdy byście nie widzieli, że wpadacie do czarnej dziury. Zamiast tego, zaczęlibyście zmieniać kolor skóry. Robilibyście się coraz bardziej czerwoni , aż wreszcie zamarznęlibyście na krawędzi czarnej dziury. Tak wyglądałoby to z perspektywy człowieka ze statku kosmicznego, wyjaśnia Emma Osborn, astrofizyk z Uniwersytetu Southampton.

- Powodem tego byłoby oddziaływanie światła z polem grawitacyjnym. Wszelkie światło odbijające się od was, biegnąc od waszego ciała do statku kosmicznego, ulegnie rozciągnięciu. Wraz ze wzrostem długości fali, doszłoby do końca skali czerwonej barwy i dlatego poczerwienielibyście, dodała.

Ze względu na to, że grawitacja wpływa na czas i przestrzeń, zostalibyście “zamrożeni” w czasie.

- Gdy przestrzeń się rozciąga, rozciąga się też czas, który zwalnia, gdy wy jesteście w polu grawitacyjnym, tłumaczy Osborn.

Jednak w praktyce byłoby niemożliwe wpaść do czarnej dziury, ponieważ najbliższa znajduje się w odległości 6 523 lat świetnych.

Najbardziej oddaliliśmy się od Ziemi w 1970 roku, gdy misja NASA “Apollo 13”dotarła na tę bardziej oddaloną stronę Księżyca. By przebyć 400.171 km, potrzebowali 3 dni.

 

Autor: 
Tłum. Emilia Liberda
Źródło: 

blic.rs

Dział: 

Dodaj komentarz

CAPTCHA
Przepisz kod z obrazka.
7 + 12 =
Rozwiąż proszę powyższe zadanie matematyczne i wprowadź wynik.